יועץ משכנתאות פרטי

מישהו יכול להסביר לי מה זה ריבית פריים?


מישהו יכול להסביר לי מה זה ריבית פריים?

הבנקים קובעים מידי תקופה את גובה ריבית הפריים. הריבית נקבעת על בסיס ריבית בנק ישראל והיא משמשת למעשה בסיס אשר על פיו מחשבים את הריביות. אם זה בפיקדונות ואם זה בהלוואות, אם זה באוברדרפט ואם זה בחלק מהמשכנתאות.

חשוב לדעת כי בנק ישראל הוא לא זה שיקבע את ריבית הפריים אשר נגבית באמצעות המערכת הבנקאית. היא רק מפרסמת את ריבית הבנק שנקבעת על ידי בנק ישראל.

הבנקים מחשבים למעשה את ריבית הפריים בשיעור של כ – 1.5% מעל לריבית של בנק ישראל. חשוב לציין כי הנתון הזה הוא נתון משתנה על פי בחירה. כי הבנקים הם לא כפופים לריבית הפריים ובפועל מדובר בבחירה אסטרטגית, מסחרית טהורה.

זוהי הסיבה כי מומלץ מאוד לפנות ולהיוועץ עם יועץ משכנתאות לפני שנוטלים משכנתא במסלול כזה או אחר, על מנת להבין את הנושא ולדעת מהם התנאים לקבלת משכנתא שבאפשרותכם לקבל.

איך מחשבים את ריבית הפריים?

היות וריבית הפריים מבוססת על הריבית של בנק ישראל, היא משתנה כל הזמן. תנאי הפיקדון של הבנק בריבית משתנה היא חישוב ריבית פריים בהפחתת הרווח המסוים אשר עליו החליט הבנק. לרוב זה ייקבע על פי תקופת הפיקדון כמו גם בציפיות הבנק לשינויים שאמורים להתרחש בריבית של בנק ישראל.

כך שאם נרצה להתייחס לריבית פריים 2019, הרי שהיא מתפרסמת בכל חודש ביום ב' האחרון של החודש. ריבית הפריים הנגזרת ממנה נכנסת לתוקף לאחר מספר ימי עסקים. זו הסיבה לכך כי הלוואות או פיקדונות אשר מבוססים על ריבית פריים הם כאלה הנחשבים כבעלי ריבית משתנה.

איך מחשבים ריבית פריים משכנתא?

ההלוואות כמו גם המשכנתאות שהן צמודות לריבית הפריים נחשבות כאטרקטיביות מאוד באופן יחסי. רבים בוחרים דווקא בהלוואות עם ריבית במסלול כזה בגלל היתרון בכך שאין הצמדה למדד ואפשר לפרוע את ההלוואה גם ללא עמלה בגין פירעון מוקדם. אז אם הריבית נמוכה, נחשבות המשכנתאות הללו כפופולאריות מאוד. אך ברור כי תמיד ישנו החשש מפני עליית הריבית וזה למעשה הסיכון של ריבית הפריים. משכנתאות אלו כפופות בפועל לשיקולים של בנק ישראל והוא גם אינו מאשר את ההצמדה של מעבר לשלשי מהמשכנתא לריבית הפריים.

האם ריבית פריים היא היחידה אשר באמצעותה אפשר לחשב את הריביות בפיקדונות?

אז התשובה על השאלה הזו היא – בפירוש – לא! כל בנק רשאי ויכול לבחור בעצמו את הצורה בה הוא ייחשב את הריביות לפיקדונות או להלוואות והוא גם קובע את מנגנוני ההשתנות מבחינת גובה הריבית. ישנם מקרים אשר בהם הריבית תיגזר בעקבות מרווח מהפריים אך לעיתים הריבית תיגזר ממרווח מהפריים ובמקרים אחרים תיקבע הריבית כבר בעת תחילת הפיקדון למשך כל התקופה.

למה חשוב להיוועץ ביועץ משכנתאות?

האזרח הפשוט לא תמיד מודע למה שקורה בתחום המשכנתאות. הוא שומע מושגים, הוא רואה פרסומים או כתבות שונות אך אלו לא תמיד מספקים את הידע שלו והוא לא באמת מקבל את הכיוון הנכון על מה בדיוק ללכת. כאן בדיוק נכנס לתמונה יועץ המשכנתאות. התפקיד שלו הוא ללוות את הלקוח ולהמליץ לו על המשכנתא שהכי תתאים לו ותענה על האפשרויות כמו גם על הצרכים שלו.

יועץ משכנתאות מומחה אשר מכיר היטב את שוק המשכנתאות כמו גם את סוגי הריביות, הוא זה אשר ידע לכוון את הלקוח אל המסלולים הכי טובים והכי שווים עבורו.

לסיכום, על מנת ליהנות מריבית פריים באופן שאכן יהיה חסכוני ונכון ללקוח, אין לוותר על ייעוץ מקצועי!

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים