יועץ משכנתאות פרטי

מסלולי ריבית משכנתא – מה כדאי?


ריבית המשכנתא היא הסכום אותו תשלמו לבנק בעבור הזכות לעשות שימוש בסכום כסף לא שלכם. אל כל סוגי הלוואות המשכנתא מתלווה ריבית בשיעור או אחר, הסוד לבחירה נכונה של מסלול משכנתא מתבסס על התאמה בין הריבית, סכום ההחזר החודשי, מספר התשלומים, ההון העצמי התחלתי ותנאי המסלול. הבנה בדבר משמעותה של הריבית וצורת החישוב חשובה מאוד לקבלת ההחלטה הנכונה, עליכם להבין מהי המחויבות אותה אתם מקבלים על עצמכם תוך חתימה על הלוואת משכנתא עם ריבית קבועה או ריבית פריים למשך 20 השנים הבאות.

מסלול משכנתא צמודה מדד

מדד המחירים לצרכן מסמל עלות של עגלת קניות ממוצעת בישראל, כאשר העגלה כוללת מכשירי חשמל, מוצרי מזון, תעריפי מים וחשמל, שכר דירה ושאר שירותים או מוצרים בסיסיים. כאשר עלות עגלת הקניות עולה הדבר מביא עמו עלייה במדד המחירים לצרכן, דבר הבא לידי ביטוי גם בעליית ההחזר החודשי של המשכנתא. מסלולים עם ריבית משכנתא לא צמודה מדד הם מסלולים המתבססים לרוב על ריבית פריים אותה מפרסם בנק ישראל. ריבית הפריים אינה צמודה מדד אך גם היא משתנה בהתאם להחלטת בנק ישראל ועשויה להביא עמה עלייה בסכום ההחזר החודשי.
נציין כי ריבית פריים היא הריבית אותה קובע בנק ישראל יחד עם תוספת של כאחוז וחצי, חשוב להבין כי כאשר מדובר בהלוואות המערבות סכומי כסף גדולים גם פער של חצי אחוז בשיעורי הריבית הופך משמעותי מאוד.

מסלול משכנתא ריבית קבועה מול ריבית משתנה

שני המסלולים הללו הם מסלולים צמודים מדד. מסלול ריבית משתנה הוא מסלול בו אחוז הריבית אינו קבוע, אחוז הריבית נקבע בהתאם לגובה הריבית במשק כאשר ישנה אפשרות לעליית ריבית או ירידת ריבית בהתאם להחלטת בנק ישראל. יש לציין כי עם שינוי שיעורי הריבית במשק הריבית הצמודה להלוואה אינה משתנה מיד, ישנן תחנות זמן קבועות המוגדרות מראש בהסכם בהן משתנה הריבית. מסלול ריבית משתנה מומלץ בתקופות בהן צפויה ירידת ריבית במשק.
מסלול ריבית משכנתא קבועה מביא עמו אחוז ריבית קבוע אותו מגדירים מראש עם החתימה על הסכם ההלוואה. נציין כי גם כאשר הריבית נשארת זהה גובה ההחזרים משתנה בהתאם למדד. כאמור, גם הלוואות משכנתא במסלול ריבית קבועה צמודות מדד. נציין כי ישנה אפשרות לבחור במסלול משכנתא הקובע החזרים חודשיים קבועים אשר אינם משתנים, אך הלוואות אלו לרוב מביאות עמן פריסת תשלומים ארוכה מאוד ואחוזי ריבית גבוהים.

איזה מסלול ריבית משכנתא כדאי לבחור?

כאשר בוחנים את הדברים לעומק מגלים כי שני המסלולים מביאים עמם אפשרות לשינוי סכום ההחזר החודשי. בחירת מסלול משכנתא צמודה מדד מאפשרת לכם ליהנות מירידות במדד המחירים הצרכן או ממצבים בהם המדד נשאר קבוע. אך ברוב המקרים המדד אינו יורד אלא עולה, במקרים בהם הוא יורד צפו עליה קרובה. את המסלול הנכון ביותר בעבורכם תבחרו יחד עם יועץ משכנתא מנוסה הסוקר היטב את הנתונים ההתחלתיים שלכם, את כושר ההכנסה, את ההוצאות הצפויות בעתיד ואת מחירי השוק והנכסים אותם תרצו לרכוש.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים