יועץ משכנתאות פרטי

העלאת ריבית הבנקים לאחר פתיחת תיק המשכנתא


לאחר פתיחת תיק משכנתא ישנו פרק זמן בו התנאים שסיכמתם עם הבנק נשמרים, אך מה קורה עם עבר פרק הזמן וטרם השלמתם את מסירת החומר לבנק להעברת ההלוואה למוכר והריביות עולות? כאן אתם עלולים לספוג שינוי ריבית אם תחול עלייה בריבית במשק או אם ירצה הבנק לעדכן תעריפיו. כדאי לתת את הדעת.

התהליך

פתיחת תיק משכנתא בבנק מתבצעת לאחר שביצעו חקר של אלטרנטיבות והצעות מבנקים שונים והחלטנו על בנק ספציפי שבו מצאנו את התנאים הטובים ביותר עבורינו. בשלב זה אנו מגיעים אל הבנק האמור ומתחילים בהליך של פתיחת התיק ובשלב זה ננקב שיעור הריבית כפי שסוכם נכון ליום הפתיחה.
לאחר פתיחת התיק ישנם על פי רוב 12 ימים לבצע מספר תיאומים ומשימות כאשר מתוכם כיומיים שלושה שמורים לבנק לאישור התיק הסופי. לאחר מכן עובר הכסף מהבנק ישירות למוכר.

מה מוטל על הלווים לאחר פתיחת התיק?

בפרק הזמן הזה המוזכר בחוזה מול הבנק ונסוב על 12 יום, עלינו לבצע מספר משימות עיקריות ועם סיומן לשוב לבנק.
חשוב להבין כי בתקופה זו התנאים עליהם הוסכם לא יכולים להשתנות ואנו מוגנים מכל עליית ריביות.
ישנם מספר לא מועט של משימות לביצוע ומוטב אם נתכונן אליהן מראש ועוד לפני פתיחת התיק על מנת למקסם את הימים שיש בידינו לסיומן והנה העיקריות שבהן:

  • בפתיחת התיק יימסר לכם טופס הפנייה לשמאי בו יצויינו מספר שמאים לבחירתכם, לצורך ביצוע הערכה של הנכס. בקשו מן הבנק לפני פתיחת התיק את פרטי השמאים וקיבעו עם אחד מהם מראש, פגישה ליום או יומיים לאחר פתיחת התיק. יתרה מכך הכינו מראש גם נסח טאבו ותשריט בית משותף הנדרשים לשמאי.
  • שריינו מועד לפגישה מראש עם נוטריון, כך שלאחר פתיחת התיק תגיעו אליו מיידית עם ייפוי הכח הנוטריוני שדורש הבנק. כך גם לגבי פגישה עם עורך הדין שלכם, בפניו תחתמו על תצהיר דירה יחידה או תצהיר שהנכם בתהליכי מכירה של דירתכם הנוכחית (עד 24 חודשים קדימה).
    (במידה ומדובר בדירה להשקעה התצהיר אינו נדרש).
  • בצעו סקר מול חברות הביטוח לגבי עלויות ביטוח נכס וביטוח חיים הנדרשים לקבלת המשכנתא. למעמד פתיחת התיק הגיעו עם הצעות מוכנות מסוכן הביטוח שבחרתם (כך גם לא תתפתו לבחור בסוכנות הביטוח של הבנק אשר תנאיה בדרך כלל פחות אטרקטיביים). לאחר הפתיחה תוכלו להוציא לפועל את הביטוחים הנדרשים במהרה יחסית.
  • בנוסף לכל האמור, יש לבצע רישום משכון ברשם המשכונות באמצעות טופס שיימסר על ידי הבנק וכן להחתים את המוכרים על מספר מסמכים, היערכו לכך והכינו גם אותם.

מתי אנו חשופים לשנוי שעלול להיות לרעתנו?

החוזה עליו אנו חותמים בפתיחת התיק כאמור מקנה 12 יום לביצוע המשימות שפרטנו, מתוכם 2-3 ימים מוקצים לו עצמו לבחינת התיק. והיה ולא הספקנו לבצע את המוטל עלינו עד תום, זוהי התקופה בה אנו חשופים לשינויי ריבית אם יחולו. היות ואנו נהיה במצב בו קרוב לוודאי חלק מן המשימות בוצעו בסנכרון עם בקשות אותו בנק, יהיה קשה לסגת ולהתחיל מחדש עם בנק אחר, גם מפאת קוצר הזמן. כך יוצא שברוב המקרים נאלץ לספוג זאת וחבל!

מה ניתן לעשות כדי לצמצם את הסיכון?

12 הימים המוקצים למילוי המשימות אינם חקוקים בסלע, נסו לנהל על פרק זמן זה, העומד לרשותכם, משא ומתן. בנוסף, נסו לתזמן את מועד פתיחת התיק לראשית השבוע כך יהיו מינימום ימים שאינם ימי עסקים בהם תוכלו לבצע את המשימות, כנ”ל לגבי תקופות חגים.
אם אתם קוראים את המאמר הזה לאחר תום פרק הזמן והריבית עלתה, נסו לדבר עם מנהל הבנק ולקבל הקלה או את התנאים המקוריים שסוכמו, במידה והשינוי הינו מינורי או אתם לקוחות של בנק זה בחשבון העו”ש שלכם, יתכן ויסכים.  אם העליה הינה דרמטית והבנק המלווה יסרב לבוא לקראתכם, יתכן ולא יהיה מנוס מלהתחיל את התהליך מחדש מול בנק אחר.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים

תותח אמיתי!!תודה רבה לצחי, סיוון ובתאל,על עבודה מקצועית, מהירה, אכפתיתעל הכנות והיושר.לא מעגלים פינות ומשקיעים בלקוח מתחילת התהליך ועד סופו!משכנתא זהו הליך מסובך עם צורך להבין הרבה משתנים הקשורים לריביות, גובה המשכנתא, החזר חודשי, הליך מול הבנק וכו'.צחי מבהיר את הכל (ומעבר), מדבר בגובה העיניים, מסביר הכל כמו שצריך, ותמיד קשוב ועונה לשאלות, עד שהכל אכן מובן. ובסוף, הוא חוסך המון כסף לאורך כל חיי המשכנתא, והולך עד הסוף עם הלקוח מול הבנק!יישר כוח!! ממליץ מאוד!!
chen rosin
chen rosin
07:08 24 Feb 20
המלצה חמה על צחי גרוסמן!אדם מקצועי ביותר בתחום המשכנתאות.נתן את הנשמה, השקיע רבות והגיע לתוצאות נהדרות עבורנו.גם עוזרתו סיוון הייתה תמיד זמינה עבורנו, בצורה הכי טובה ונעימה שאפשר .לא היינו צריכים לעשות כלום. קיבלנו מצחי מענה וטיפול בכל מה שהיה צריך - והכל בצורה הכי טובה שאפשר לבקש.נשאר לנו רק להגיד המון תודה.משפחת ביילין
Luba Beilin
Luba Beilin
09:00 26 Jan 20
את צחי הכרתי לפני כשנתיים וחצי לאחר רכישת קרקע לבנייה ולקראת תוכנית שאפתנית לתחילת בנייה. הייתי בטוח כי לפנינו דרך ללא מוצא בשל מורכבות תיק המשכנתא הנדרש, אך צחי הבטיח כי יעשה כל מאמץ, וקיים. רץ, שכנע ועמל בין כל הגורמים הרלוונטיים, לא ויתר ובסוף מאמציו נשאו פרי. גם כאשר במהלך הבנייה, עלה חשש שנאלץ לוותר על רבים מהמתוכנן בשל חריגות תקציב, חזרתי לצחי, עם בקשה מורכבת לא פחות. לא היה לי איך להתאכזב, אלא רק להיות מופתע עוד יותר מהדביקות והנכונות של צחי לעזור. ולהצליח. אין לי אוצר מילים מספק על-מנת להודות לצחי. מבלי להתמעמע: פנייה לשירותיו של צחי היא ההחלטה הנכונה שלכם. ללא כל ספק, שיקול או טענה. מומלץ בחום!
Marat Gartsman
Marat Gartsman
08:47 26 Jan 20
קיבלנו מצחי והצוות המצויין שלו שירות ליווי לקיחת משכנתא. מאוד התרשמנו מהמקצועיות, ההבנה וההתחשבות ברצונות והצרכים שלנו כלקוחות בתהליך בניית המשכנתא. בנוסף, ניהלו לנו אחלה מלחמת מחירים בין הבנקים ולא עצרו עד שהגענו להצעה הטובה ביותר. ממליץ בחום!!
מיכאל וינר
מיכאל וינר
11:10 24 Dec 19
במהלך השנתיים האחרונות עברנו עם צחי תהליך של לקיחת משכנתא ובנייה של בית.התלבטנו האם לקחת יועץ משכנתאות, חשבנו לעצמינו מחשבות כאלה ואחרות: -לכאורה כל המידע נמצא ברשת, אולי אם נתאמץ קצת ללמוד את הנושא, נוכל לקבל החלטות מושכלות בעצמינו ולחסוך את התשלום ליועץ.- מה יועץ משכנתאות יוכל לחדש לנו? - תהליך הרכישה והבניה כולל כל כך הרבה התעסקות עם ספקים ואנשי מקצוע, למה לצרף עוד מישהו לרשימה המתארכת ממילא...ועוד מחשבות כאלה ואחרות.אך, מתוך הבנה שתהליך כזה עשוי לחסוך לנו כספים רבים, ואין לנו כלים ללמוד את השטח לעומק מכל צדדיו החלטנו לפנות לצחי.צחי הפליא בידיעותיו לעומק של כל התחום. יש לו רמת שירות גבוהה ואכפתיות ללקוחות. הוא זמין לכל שאלה, פנוי לכל אי הבנה, משיב בסבלנות ומתוך הכרות רבת שנים עם תחום המשכנתאות בארץ.הוא מגיע פיזית לפגישות עם הבנק, ועוזר כדי לקבל משכנתא בתנאים הטובים ביותר.בפועל ההשקעה הזו, חוסכת כספים רבים!אנחנו ממליצים מאוד להעזר בשרותיו! בהצלחה ברכישה, בבניה ובכל מה שתעשו בדרך..
Zvi Noy
Zvi Noy
10:26 11 Dec 19
זכיתי ליהנות משירותיו של צחי גרוסמן והרגשתי צורך עז לשתף את החוויה- אתחיל בזה שהוא אדם מאוד נעים עם יחסי אנוש מצוינים! שזה בעיניי הדבר הראשון שחשוב. כי אם מרגישים נוח מול אותו אדם מקצועי כבר הכל מתחיל ברגל ימין. מלבד כלים ניהוליים ופיננסים אשר הביא עימו למפגש איתנו, צחי ליווה אותנו בכל שלב ובכל רגע. תמיד היה זמין לשאלות או תהיות. השתתף בכל השלבים - ולא עזב ידינו לרגע. בימים קשים שהיינו לחוצים בטירוף לפני החלטות גורליות עבורנו, הקול שלו (אמיתי לגמרי...) היה מיד מרגיע אותנו. טון הדיבור שלו, הביטחון שלו הידע והניסיון גרמו לנו להישאר במקום ולהרגיש שאנו במקום מבטחים. מה גם שביום יום אנחנו עובדים סביב השעון ולא מצליחים לזכור מה צריך לעשות ואיך. צחי ליווה אותנו בצורה כל כך מסודרת, רצופה ואכפתית שגרמה לכל החוויה להיות די נהדרת ופחות מתישה.. לסיכום- צחי- השארת לנו טעם לעוד.... מומלץ ביותר!
רלי יושעי
רלי יושעי
08:35 24 Nov 19