יועץ משכנתאות פרטי

מהו תמהיל משכנתא ואיך מחשבים אותו?


תמהיל משכנתא

עבור רובנו, משכנתא היא עסק מסובך. כאילו לא די בכך שמדובר בסכומי כסף גבוהים ובהתחייבות להרבה מאוד שנים, משכנתא גם כוללת הרבה מאוד פרמטרים שתלויים בגורמים עתידיים, כמו ריביות שונות שעשויות להשתנות בעקבות שינויים במדדי המחירים לצרכן וכדומה; התלות הזו גורמת לכך שההחזר החודשי עלול לעיתים להשתנות עם הזמן – ולכן כל משכנתא איננה מורכבת מאפיק אחד של החזר אלא ממספר אפיקים משולבים, ובכך קטנים הסיכויים ששינויים כאלה, אם חלילה יקרו, יהיו בעלי השפעה חזקה על ההחזר החודשי.

זהו למעשה תמהיל המשכנתא: שילוב של מספר מסלולים לכדי הלוואה אחת, שעל אף העובדה שהוא מעלה את רמת המורכבות של המשכנתא, יתרונו האדיר הוא בהורדת רמת אי הוודאות והתנודתיות של ההחזר החודשי.

יתרון נוסף של תמהיל המשכנתא הוא האפשרות להתאים את אופי ההלוואה ליכולת הכלכלית של הלווה, ובכך ליצור מסלול משולב שיהיה משתלם לא רק בנקודת הזמן בה מתקבלת המשכנתא אלא גם בעתיד. כך למשל ההחזר החודשי יכול להיות בגובה מסוים בהווה אולם לצמוח במידה ידועה בשנים שלאחר מכן ובהתאם לשיפור צפוי ביכולת הכלכלית של הלווה.

מסלולים אפשריים לתמהיל משכנתא

ההיגיון של התמהיל הוא שלקיחת כל המשכנתא במסלול אחד היא מסוכנת ולא מומלצת, ולפיכך כדאי לשלב מסלולים נוספים. כמה מסלולים? זו שאלה שיש להפנות לאיש מקצוע מיומן, יועץ משכנתאות מנוסה, שיוכל לבחון מסלולים שונים ולשקלל יתרונות וחסרונות לכדי יצירת תמהיל משכנתא אידיאלי התפור לצרכיו ויכולותיו של הלווה.

אחד המסלולים השכיחים ביותר בתמהילי משכנתאות נכון להיום הוא מסלול בריבית פריים, שאיננו רגיש לשינויים עתידיים במדד המחירים לצרכן. מסלול זה מאפשר פרעון פשוט ללא תשלום של עמלות גבוהות, אפשרות נוחה למחזר את המשכנתא בעתיד ועוד. מאידך, אם ריבית הפריים עצמה תעלה בעתיד, הדבר עשוי לייקר את ההחזר באופן ניכר. זו הסיבה בעטיה הרגולטור במדינת ישראל מאפשר לשלב מסלול בריבית פריים עד לגובה שליש בלבד מן המשכנתא כולה. שאר המשכנתא חייבת להיות בלפחות מסלול אחר אחד (או יותר), כאשר ההבדלים יכולים להיות באופי הריביות, במשך תקופת ההחזר ועוד.

מה יש לקחת בחשבון בעת בניית תמהיל משכנתא?

בין השיקולים שיש לקחת בחשבון בעת לקיחת המשכנתא ובניית התמהיל האופטימלי:

  • מצב משפחתי, לרבות מספר ילדים קיימים ומתוכננים
  • גובה המשכורת בנקודת הזמן בה מבוקשת המשכנתא, לרבות צפי לעתיד ככל שאפשר לדעת בנקודת הזמן הזו: האם יש צפי לעלייה בשכר, או חלילה לירידה?
  • מהי אפשרות ההחזר החודשי בה יכול הלווה לעמוד? האם יש אפשרות להגדיל את ההחזר החודשי על מנת לקצר במידה משמעותית את משך תקופת ההלוואה?
  • אם יתרחשו שינויים בגובה ההחזר החודשי בגלל הצמדת הריבית למדד מסוים שעשוי לעלות בעתיד – האם הלווה יוכל לעמוד בהם?

יש שיקולים נוספים, אולם בשורה התחתונה, הדרך הטובה ביותר לבנות תמהיל משכנתא היא בעזרת יועץ משכנתא מומחה שיש לו את הידע הנדרש להשוות בין מסלולים ולהמליץ על דרכים להתאים אותן ליכולותיו וצרכיו של הלווה.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

מאמרים בנושא

איך פותחים תיק השקעות? קרא עוד
גרירת משכנתא קרא עוד
דברים שכדאי לדעת על הערכה וייעוץ משכנ... קרא עוד

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים