יועץ משכנתאות פרטי

מדד המחירים לצרכן


מדד המחירים לצרכן

בעולם הפיננסי נהוג לדבר על מספר רב של מדדים, אבל המדד המפורסם ביותר בציבור הישראלי הוא מדד המחירים לצרכן. הוא מחושב מדי חודש על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ואומר לנו בעצם מה השינוי שחל במחירי סל מוצרים של המשפחה הישראלית הממוצעת בחודש שחלף לעומת החודש שקדם לו. סל המוצרים הזה כולל בין היתר את מחיר הדלק, מחירי דיור, פירות וירקות, בגדים ונעליים, מוצרים טכנולוגיים כמו מחשב או סמארטפון וכדומה.

מדד המחירים לצרכן מתפרסם מדי 15 בחודש ומתייחס לחודש הקודם. עליה במדד פירושה התייקרות של סל המוצרים וירידה פירושה הוזלה, אולם השאיפה של בנק ישראל היא שתהיה בו עלייה מתונה של בין אחוז לשלושה אחוזים לאורך השנה. לפיכך משתמש בנק ישראל באחד הכלים היעילים ביותר לוויסות מדד המחירים לצרכן: הריבית.

איך זה משפיע על המשכנתא?

משכנתא מורכבת מתמהיל של מסלולים הנבדלים זה מזה בתקופת ההחזר, גובה ההחזר והריבית. ניתן לשלב למשל מסלול שבו ריבית קבועה עם מסלול בריבית משתנה, וחלק מן הריביות ניתן גם להצמיד למדד המחירים לצרכן. המשמעות פשוטה: אם מדד המחירים לצרכן יעלה, גם הריבית תעלה – ואז גם ההחזר החודשי יעלה.

אז למה שמישהו ירצה להצמיד את הריבית שלו למדד? ובכן, יש לכך מספר סיבות, אבל השתיים המרכזיות הן אלה:

  1. ריבית צמודת מדד היא בדרך כלל נמוכה יותר מריבית שאינה צמודה. במילים אחרות, הבנק מאפשר ללווה להתנתק ממדד המחירים לצרכן, דווקא בגלל הסיכון הכרוך בריבית הצמודה, אולם ההתנתקות הזו עולה כסף.
  2. לכאורה מדד המחירים לצרכן עולה כל הזמן, והמטרה של בנק ישראל היא שאכן תהיה עליה (אם כי מתונה) במדד הזה – אולם בפועל הנתונים מוכיחים כי קיימים גם חודשים לא מעטים בהם המדד דווקא יורד. כך למשל באפריל 2019 המדד עלה וכך גם במאי, אבל ביוני וביולי של אותה שנה המדד ירד. באוגוסט שאחר כך חלה עליה ובספטמבר ירידה. גם בבחינת המדד ברזולוציה של שנים ניתן לראות שבשנים מסוימות הוא עלה (0.8+ בשנת 2018) ובשנים מסוימות ירד (0.7- בשנת 2015), כך שלמעשה לא ניתן לחזות מראש כמעט שום דבר על המדד.

להצמיד או לא להצמיד, זאת השאלה

הצמדת ריבית המשכנתא למדד המחירים לצרכן אמנם יוצרת תנודתיות מסוימת בהחזר החודשי, אולם הוויתור על ההצמדה כרוך גם הוא בתשלום ויש המעדיפים לקחת את הסיכון. כיצד מחליטים מה עדיף? הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא להתייעץ עם יועץ משכנתאות מקצועי אשר יוכל לבחון את המצב הפיננסי של הלווה ואת יכולותיו הכלכליות בהווה ובעתיד – ולהמליץ על דרך הפעולה הטובה ביותר עבורו. כך למשל אחת הדרכים המקובלות להתמודד עם הסיכונים של ריבית צמודה למדד היא אותו תמהיל שהוזכר לעיל, כלומר לשלב בין מסלול צמוד מדד לבין מסלול שאינו צמוד.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים

תותח אמיתי!!תודה רבה לצחי, סיוון ובתאל,על עבודה מקצועית, מהירה, אכפתיתעל הכנות והיושר.לא מעגלים פינות ומשקיעים בלקוח מתחילת התהליך ועד סופו!משכנתא זהו הליך מסובך עם צורך להבין הרבה משתנים הקשורים לריביות, גובה המשכנתא, החזר חודשי, הליך מול הבנק וכו'.צחי מבהיר את הכל (ומעבר), מדבר בגובה העיניים, מסביר הכל כמו שצריך, ותמיד קשוב ועונה לשאלות, עד שהכל אכן מובן. ובסוף, הוא חוסך המון כסף לאורך כל חיי המשכנתא, והולך עד הסוף עם הלקוח מול הבנק!יישר כוח!! ממליץ מאוד!!
chen rosin
chen rosin
07:08 24 Feb 20
המלצה חמה על צחי גרוסמן!אדם מקצועי ביותר בתחום המשכנתאות.נתן את הנשמה, השקיע רבות והגיע לתוצאות נהדרות עבורנו.גם עוזרתו סיוון הייתה תמיד זמינה עבורנו, בצורה הכי טובה ונעימה שאפשר .לא היינו צריכים לעשות כלום. קיבלנו מצחי מענה וטיפול בכל מה שהיה צריך - והכל בצורה הכי טובה שאפשר לבקש.נשאר לנו רק להגיד המון תודה.משפחת ביילין
Luba Beilin
Luba Beilin
09:00 26 Jan 20
את צחי הכרתי לפני כשנתיים וחצי לאחר רכישת קרקע לבנייה ולקראת תוכנית שאפתנית לתחילת בנייה. הייתי בטוח כי לפנינו דרך ללא מוצא בשל מורכבות תיק המשכנתא הנדרש, אך צחי הבטיח כי יעשה כל מאמץ, וקיים. רץ, שכנע ועמל בין כל הגורמים הרלוונטיים, לא ויתר ובסוף מאמציו נשאו פרי. גם כאשר במהלך הבנייה, עלה חשש שנאלץ לוותר על רבים מהמתוכנן בשל חריגות תקציב, חזרתי לצחי, עם בקשה מורכבת לא פחות. לא היה לי איך להתאכזב, אלא רק להיות מופתע עוד יותר מהדביקות והנכונות של צחי לעזור. ולהצליח. אין לי אוצר מילים מספק על-מנת להודות לצחי. מבלי להתמעמע: פנייה לשירותיו של צחי היא ההחלטה הנכונה שלכם. ללא כל ספק, שיקול או טענה. מומלץ בחום!
Marat Gartsman
Marat Gartsman
08:47 26 Jan 20
קיבלנו מצחי והצוות המצויין שלו שירות ליווי לקיחת משכנתא. מאוד התרשמנו מהמקצועיות, ההבנה וההתחשבות ברצונות והצרכים שלנו כלקוחות בתהליך בניית המשכנתא. בנוסף, ניהלו לנו אחלה מלחמת מחירים בין הבנקים ולא עצרו עד שהגענו להצעה הטובה ביותר. ממליץ בחום!!
מיכאל וינר
מיכאל וינר
11:10 24 Dec 19
במהלך השנתיים האחרונות עברנו עם צחי תהליך של לקיחת משכנתא ובנייה של בית.התלבטנו האם לקחת יועץ משכנתאות, חשבנו לעצמינו מחשבות כאלה ואחרות: -לכאורה כל המידע נמצא ברשת, אולי אם נתאמץ קצת ללמוד את הנושא, נוכל לקבל החלטות מושכלות בעצמינו ולחסוך את התשלום ליועץ.- מה יועץ משכנתאות יוכל לחדש לנו? - תהליך הרכישה והבניה כולל כל כך הרבה התעסקות עם ספקים ואנשי מקצוע, למה לצרף עוד מישהו לרשימה המתארכת ממילא...ועוד מחשבות כאלה ואחרות.אך, מתוך הבנה שתהליך כזה עשוי לחסוך לנו כספים רבים, ואין לנו כלים ללמוד את השטח לעומק מכל צדדיו החלטנו לפנות לצחי.צחי הפליא בידיעותיו לעומק של כל התחום. יש לו רמת שירות גבוהה ואכפתיות ללקוחות. הוא זמין לכל שאלה, פנוי לכל אי הבנה, משיב בסבלנות ומתוך הכרות רבת שנים עם תחום המשכנתאות בארץ.הוא מגיע פיזית לפגישות עם הבנק, ועוזר כדי לקבל משכנתא בתנאים הטובים ביותר.בפועל ההשקעה הזו, חוסכת כספים רבים!אנחנו ממליצים מאוד להעזר בשרותיו! בהצלחה ברכישה, בבניה ובכל מה שתעשו בדרך..
Zvi Noy
Zvi Noy
10:26 11 Dec 19
זכיתי ליהנות משירותיו של צחי גרוסמן והרגשתי צורך עז לשתף את החוויה- אתחיל בזה שהוא אדם מאוד נעים עם יחסי אנוש מצוינים! שזה בעיניי הדבר הראשון שחשוב. כי אם מרגישים נוח מול אותו אדם מקצועי כבר הכל מתחיל ברגל ימין. מלבד כלים ניהוליים ופיננסים אשר הביא עימו למפגש איתנו, צחי ליווה אותנו בכל שלב ובכל רגע. תמיד היה זמין לשאלות או תהיות. השתתף בכל השלבים - ולא עזב ידינו לרגע. בימים קשים שהיינו לחוצים בטירוף לפני החלטות גורליות עבורנו, הקול שלו (אמיתי לגמרי...) היה מיד מרגיע אותנו. טון הדיבור שלו, הביטחון שלו הידע והניסיון גרמו לנו להישאר במקום ולהרגיש שאנו במקום מבטחים. מה גם שביום יום אנחנו עובדים סביב השעון ולא מצליחים לזכור מה צריך לעשות ואיך. צחי ליווה אותנו בצורה כל כך מסודרת, רצופה ואכפתית שגרמה לכל החוויה להיות די נהדרת ופחות מתישה.. לסיכום- צחי- השארת לנו טעם לעוד.... מומלץ ביותר!
רלי יושעי
רלי יושעי
08:35 24 Nov 19