יועץ משכנתאות פרטי

משכנתא הון עצמי – כל מה שחשוב לדעת על זה


פנייה אל הבנק לצורך קבלת משכנתא מצריכה מצד הלווה/הפונה התייחסות למספר פרמטרים: שווי הדירה שאותה הוא מעוניין לרכוש וההון העצמי שלו. פרמטרים חשובים אלה ייקבעו, בסופו של דבר, מה יהיה גובה המשכנתא ובהתאם – מה יהיה גובה ההחזר החודשי. בחינת נושא משכנתא הון עצמי וגם העלויות הקשורות לרכישת דירה מצריכה פעמים רבות פנייה אל יועץ מקצועי, שכן זוהי מדובר בעסקה חשובה שקשורים בה סכומי כסף גבוהים במיוחד.

אז, מה כדאי לקחת בחשבון לפני שפונים אל הבנק

חישוב משכנתא הון עצמי והוצאות נלוות מצריך התייחסות למספר נקודות: התשלומים הנלווים לעסקה – דמי תיווך, מס רכישה, שכר טרחת עורך דין, שיפוץ או הרחבת הדירה ועוד. רק לאחר שנלקחו בחשבון הוצאות אלו, יש לפנות אל ההון העצמי ולבדוק כמה הוא כולל. בעת בדיקת ההון עצמי יש לבדוק פיקדונות וחסכונות למיניהם לצד כסף נזיל ולהפחית מכך את כל ההוצאות הקשורות אל העסקה. עתה מתקבל סכום סופי ריאלי, המהווה נקודת הפתיחה לצורך פנייה לקבלת משכנתא. חשוב לקחת בחשבון את ההוצאות הנלוות לרכישת הדירה, מעבר לעלות הדירה עצמה, שכן מדובר פעמים רבות בסכומי כסף גבוהים שיכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים, המשפיעים על ההון העצמי.

כמה הון עצמי נדרש

ישנם כאלה שרוכשים דירה לצורך השקעה וישנם כאלה המעוניינים לשפר את איכות חייהם וליהנות מתנאי מחיה טובים יותר. מי שבוחר לרכוש דירה לצורך השקעה נדרש להציג הון עצמי של לפחות 50% משוויה. משפרי דיור נדרשים להציג מינימום של 30% משכנתא הון עצמי ותושבים זרים נדרשים להציג 50% הון עצמי. הבנק בוחן פרמטרים אלה ובהתאם מציע את מסלול המשכנתא הרלוונטי לקונה.

מה עושים כשאין הון עצמי

הבנקים מממנים לרוב בין 50% ל – 70% מערך הדירה ובמקרים נדירים במיוחד גם 90% מהערך. ישנם זוגות, או אפילו יחידים, המעוניינים לרכוש דירה אך אין להן הון עצמי. במקרים כאלה יש לבדוק את התנהלותו הכלכלית של הזוג, שכן ייתכן ואיננו מנהל אותה נכון. פעמים רבות זוגות כאלה נוטים להוציא סכומים גבוהים על מותרות למשל, על חשבון פתיחת חסכון או שמירה על כסף בצד. במקרים אחרים הם מוציאים הרבה יותר מהכנסותיהם ונקלעים למינוס. ישנם כאלה המפנים את החסכונות לטובת הוצאות חשובות, כמו למשל לימודים, ולכן אינם מצליחים לחסוך לדירה. במקרים כאלה, כשאין הון עצמי, אפשר לפעול במספר דרכים. ראשית, ניתן לבקש משכנתא על דירתם של ההורים. במקרה כזה, הדירה תמושכן לטובת רכישת הדירה החדשה וניתן יהיה לקבל מימון של 70% משוויה. אפשרות אחרת, היא להתפשר. לרכוש דירה בעלות נמוכה ולגור בה פרק זמן מסוים, או לשכור דירה ולהשכיר את הדירה שנרכשה. בכל מקרה, חשוב לבחון את כל האפשרויות ומומלץ לעשות זאת בעזרתו של יועץ משכנתאות, המתמחה בכך.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים