יועץ משכנתאות פרטי

משכון דירה עבור קניית דירה שנייה – באילו מקרים כדאי לשקול זאת


אף אדם לא צריך שתי דירות לגור בהן, אך קניית דירה שנייה היא נושא מדובר מאד בשיח הציבורי בעולם הנדל"ן. קניית דירה שנייה מתבצעת בדרך כלל לצורך השקעה וקבלת תשואה נאה מהשכרת הדירה או משיפוץ שלה ומכירתה במחיר גבוה יותר ברווח נאה. מי שכבר יש ברשותו דירה יכול לשקול לקנות דירה נוספת גם אם אין ברשותו את סכום הכסף הנדרש לתחילת התהליך כהון עצמי. ישנה דרך שבאמצעותה הוא יכול למשכן לטובת הבנק את הדירה הראשונה, להעמידה כערבון ולקבל תמורתה הלוואה לרכישת דירה נוספת. אז למי זה מתאים ואיך זה מתבצע?

מה המשמעות של משכון דירה קיימת לטובת קניית דירה שנייה?

בנושא זה יש טרמינולוגיה שחשוב מאד לדעת עליה ולהכיר אותה. הדירה שכבר קיימת בידיו של הלווה מכונה הדירה הקיימת. המשמעות של העמדתה לערבון וקבלת משכנתא בגינה נחשבת בעצם להגדלת המשכנתא שכבר משולמת עבור דירה זו בדיוק. גובה המשכנתא הנוספת יכול להגיע עד גובה של 50% משווי הדירה הקיימת, זו שהלווה מתכנן לקנות. ההתייחסות למהלך זה כמוה כהתייחסות למינוף של נכס קיים ולכן הרבה מאד מהשיח שקשור בו נכלל בעולם השקעות הנדל"ן ופחות בעולם הדירות למגורים. מהלך כזה, של גרירת משכנתא מתבצע בדרך כלל כדי להשיג תשואה יפה שמקורה במכירת הדירה ברווח או בהשכרה שלה לטווח ארוך וכך לקבל עבורה הכנסה קבועה לאורך זמן.

איך זה עובד ומתי זה כדאי?

אחרי שמקבלים את ההחלטה על הוצאת המהלך לפועל – ימשכן הבנק את הדירה הקיימת לטובתו. המשמעות – במידה והלווה לא יעמוד בהחזרי המשכנתא השנייה ולא יעמוד בהתחייבויות שלו – תועבר הדירה לבעלותו של הבנק (או חברת האשראי. ניתן לקבל הלוואה שכזאת גם דרך חברות האשראי השונות). הלווה צריך כעת לבחור בקפידה את הדירה השנייה. היא צריכה להתאים מבחינת המחיר שלה למשכנתא שיקבל (כאמור – עד 50% משווי הדירה הקיימת) ועליו גם לקחת בחשבון את יתרת התשלומים שיחולו עליו עד שיסתיים החזר התשלום עבור החלק המוגדל של המשכנתא. השיקולים שצריכים להילקח בחשבון קשורים באופן ישיר לעולם הנדל"ן – אזור גאוגרפי, בתנופה, מבוקש וכזה שלא יהיה קשה למצוא בו שוכרים לדירה או ביקוש למכירתה לאחר שדרוג או שיפוץ.

במידה ולרשותו של הלווה עומד סכום כסף מסוים במצב נזיל הוא יוכל להוסיף אותו למשכנתא הנוספת שיקבל וכך יוכל לשדרג את הדירה שיבחר. עליו לבחון היטב את השוק ולקבל כל עצמה והמלצה מקצועיות ממי שהוא סומך על דעתו ויכול לסייע בקבלת ההחלטות הנכונות. חשוב מאד לדעת שבעת ההתלבטות בנוגע למשכון הדירה הקיימת יש הרבה דברים לקחת בחשבון ולא בהכרח בעל הדירה יידע אותם. מדובר באחד הנושאים שבהחלט מומלץ בהם להיעזר באיש מקצוע שמכיר את שוק ההון ועולם הנדל"ן ויוכל להנחות גם אם בכלל כדאי להתחיל תהליך שכזה וגם מה הצפי של קבלת תשואה נאה מהנכס. 

מה הסיכונים במשכון דירה קיימת?

ברוב המקרים הסיכון הגדול ביותר הוא שהתכנית של הלווה לא תצא לפועל בדיוק כפי שהוא תכנון – למשל, הוא יתקשה למצאו שוכרים לדירה השנייה שקנה או שלא ישיג את שכר הדירה החודשי שהיה רוצה. אלה יעכבו או יקטינו בצורה משמעותית את הרווח והתשואה שלו ויהפכו את העסקה כולה לפחות כדאית, או ל-לא כדאי כלל וכלל. מכאן שיש חשיבות גבוהה מאד לבחינה מקצועית מעמיקה בנוגע לכדאיות לפני שיוצאים לדרך ואת הבחינה היסודית חשוב לבצע ביחד עם איש מקצוע מומחה בתחום המשכנתאות.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים