יועץ משכנתאות פרטי

משכנתא למבוגרים – מה חשוב לדעת


מהי משכנתא למבוגרים?

משכנתא למבוגרים או משכנתא הפוכה היא אופציה חדשה יחסית המאפשרת לאנשים מבוגרים, שגילם הוא למעלה מ – 65 ויש בבעלותם דירה, לקבל מגורם פיננסי הלוואה על סמך נכס זה, ללא הצורך בביצוע תשלומי החזר חודשיים.

הרעיון למסלול זה של משכנתא נוצר בעקבות צורך בהכנסות חודשיות נוספות של זוגות בגיל השלישי, לנוכח כמה מצבים:

 • תוחלת החיים נמצאת בעליה מתמדת כך שעל בני הזוג לפרנס את עצמם במשך שנים רבות מיום יציאתם לגמלאות ועד מותם.
 • זוג שחי בדירה בבעלותו אך אין לו הכנסות חודשיות מפנסיה, ביטוח מנהלים וכו’, ההכנסות היחידות הן מקצבאות הביטוח הלאומי. סך הקצבאות אינו מספיק לרכישת מזון, תרופות תשלום חשבונות שוטפים ולדברים בסיסיים נוספים.
 • נוצר מצב אבסורדי שלזוג אין די ממון למחיה לאורך כל השנים ולאחר מותם ייהנו מערך הנכס ילדיהם או נכדיהם.
 • תיאורטית, יכלו בני הזוג למכור את ביתם, לעבור לדיור מוגן או לדירה בשכירות ולהפקיד את הכספים שהתקבלו ממכירת הדירה בבנק. לאחר ביצוע תחשיב של חלוקת הכסף לחודשי החיים עד 120 שנה, הם ימשכו סכום קבוע שיאפשר להם לחיות בכבוד תוך ביצוע בקרה מתמדת כך שלא יוצר מצב שלאחר כמה שנים, כבר לא יהיה בידם די כסף לעלויות החודשיות הבסיסיות.
 • כדי להשאיר את בני הזוג בדירתם האהובה ובסביבת המגורים המוכרת להם, נוצרה האפשרות למשכנתא הפוכה, כלומר בני הזוג מקבלים מהבנק הלוואה כספית על סמך דירתם המשמשת כבטוחה. סך ההלוואה הוא בין % 40 – % 15 מערך הדירה על פי הערכת השמאי. ככל שבני הזוג מבוגרים יותר כך סכום ההלוואה האפשרי יוגדל.

בזכות הכספים הללו הם יוכלו לממן את הוצאותיהם החודשיות. מלוא סכום ההלוואה בתוספת ריבית ודמי שירות, יוחזר לבנק בעת מכירת הנכס.

 • יתרון של המשכנתא ההפוכה הוא ביטול הצורך בקבלת כספים מהילדים או מקרובי משפחה אחרים כעזרה קבועה, צעד הכרוך בבושה ואי נעימות גדולה אצל המבוגרים.

 

כמו בכל תכנית פיננסית יש לבחון את הצעד מכמה היבטים ואצל כמה גורמים פיננסיים מקבילים כדי לא לקחת הלוואה שהוצאותיה הנלוות הן יקרות מאד ויהפכו אותה לעסקה מאד לא כדאית.

 

 • כל אחד מהבנקים מחליט על גובה עלות פתיחת תיק הלוואה, וכך המחיר אינו זהה, אך מדובר בכמה אלפי ₪ לכל לקוח.
 • כדי לקבוע את שווי הנכס, יש לשכור את שירותיו של שמאי שחוות הדעת שלו מקובלת על הבנק. שכר הטרחה של השמאי נע סביב ה – 1,000 ₪. הוא יקבע את ערך הדירה היום ועל פי קביעתו ייחשב הבנק את אחוזי ההלוואה האפשריים מתוך שווי הדירה . אם מדובר לדוגמה בדירה ששוויה 1 מיליון ₪ ואחוז ההלוואה שאושר הוא – % 30 , סך ההלוואה יהיה 300,000 ₪.
 • לצורך עריכת ההסכם יש להחתים עורך דין על מלוא המסמכים. עורך הדין יגבה על עבודה זו כמה מאות שקלים.
 • הבנקים המשווקים את המשכנתאות ההפוכות מחייבים את הלקוחות בריביות גבוהות בשיעור % 6 לשנה. בנוסף לכך יהיה על הלווים לשלם דמי שירות שעלותם בין כמה עשרות לכמה מאות שקלים בחודש. צירוף של מלוא העלויות הללו מתווסף לערך ההלוואה כך שמהר מאד ערך ההלוואה עולה משמעותית ונוגס אחוזים גבוהים משווי הנכס.
 • אפשר להחזיר את ההלוואה בכל עת. אם הדירה נמכרת או כששני בני הזוג אינם בחיים.

בשורה התחתונה, משכנתא הפוכה עלולה להיות משכנתא מאד יקרה ולא תמיד כדאית. כדי לקבל את ההחלטה הנכונה והמושכלת, רצוי לשכור את שירותיו של יועץ משכנתאות המכיר את הנושא מכל היבטיו ורבדיו. הוא יבצע השוואה בין כל העלויות של הבנקים השונים, מול סך הכספים שהוצעו ללווים.

בתום הבדיקה המעמיקה אפשר יהיה לקבל תשובה נחרצת לכאן או לכאן מה הדרך המומלצת כלכלית משכנתא הפוכה, או אולי אופציה אחרת של קבלת כספים בתנאים הרבה יותר משתלמים.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים

תותח אמיתי!!תודה רבה לצחי, סיוון ובתאל,על עבודה מקצועית, מהירה, אכפתיתעל הכנות והיושר.לא מעגלים פינות ומשקיעים בלקוח מתחילת התהליך ועד סופו!משכנתא זהו הליך מסובך עם צורך להבין הרבה משתנים הקשורים לריביות, גובה המשכנתא, החזר חודשי, הליך מול הבנק וכו'.צחי מבהיר את הכל (ומעבר), מדבר בגובה העיניים, מסביר הכל כמו שצריך, ותמיד קשוב ועונה לשאלות, עד שהכל אכן מובן. ובסוף, הוא חוסך המון כסף לאורך כל חיי המשכנתא, והולך עד הסוף עם הלקוח מול הבנק!יישר כוח!! ממליץ מאוד!!
chen rosin
chen rosin
07:08 24 Feb 20
המלצה חמה על צחי גרוסמן!אדם מקצועי ביותר בתחום המשכנתאות.נתן את הנשמה, השקיע רבות והגיע לתוצאות נהדרות עבורנו.גם עוזרתו סיוון הייתה תמיד זמינה עבורנו, בצורה הכי טובה ונעימה שאפשר .לא היינו צריכים לעשות כלום. קיבלנו מצחי מענה וטיפול בכל מה שהיה צריך - והכל בצורה הכי טובה שאפשר לבקש.נשאר לנו רק להגיד המון תודה.משפחת ביילין
Luba Beilin
Luba Beilin
09:00 26 Jan 20
את צחי הכרתי לפני כשנתיים וחצי לאחר רכישת קרקע לבנייה ולקראת תוכנית שאפתנית לתחילת בנייה. הייתי בטוח כי לפנינו דרך ללא מוצא בשל מורכבות תיק המשכנתא הנדרש, אך צחי הבטיח כי יעשה כל מאמץ, וקיים. רץ, שכנע ועמל בין כל הגורמים הרלוונטיים, לא ויתר ובסוף מאמציו נשאו פרי. גם כאשר במהלך הבנייה, עלה חשש שנאלץ לוותר על רבים מהמתוכנן בשל חריגות תקציב, חזרתי לצחי, עם בקשה מורכבת לא פחות. לא היה לי איך להתאכזב, אלא רק להיות מופתע עוד יותר מהדביקות והנכונות של צחי לעזור. ולהצליח. אין לי אוצר מילים מספק על-מנת להודות לצחי. מבלי להתמעמע: פנייה לשירותיו של צחי היא ההחלטה הנכונה שלכם. ללא כל ספק, שיקול או טענה. מומלץ בחום!
Marat Gartsman
Marat Gartsman
08:47 26 Jan 20
קיבלנו מצחי והצוות המצויין שלו שירות ליווי לקיחת משכנתא. מאוד התרשמנו מהמקצועיות, ההבנה וההתחשבות ברצונות והצרכים שלנו כלקוחות בתהליך בניית המשכנתא. בנוסף, ניהלו לנו אחלה מלחמת מחירים בין הבנקים ולא עצרו עד שהגענו להצעה הטובה ביותר. ממליץ בחום!!
מיכאל וינר
מיכאל וינר
11:10 24 Dec 19
במהלך השנתיים האחרונות עברנו עם צחי תהליך של לקיחת משכנתא ובנייה של בית.התלבטנו האם לקחת יועץ משכנתאות, חשבנו לעצמינו מחשבות כאלה ואחרות: -לכאורה כל המידע נמצא ברשת, אולי אם נתאמץ קצת ללמוד את הנושא, נוכל לקבל החלטות מושכלות בעצמינו ולחסוך את התשלום ליועץ.- מה יועץ משכנתאות יוכל לחדש לנו? - תהליך הרכישה והבניה כולל כל כך הרבה התעסקות עם ספקים ואנשי מקצוע, למה לצרף עוד מישהו לרשימה המתארכת ממילא...ועוד מחשבות כאלה ואחרות.אך, מתוך הבנה שתהליך כזה עשוי לחסוך לנו כספים רבים, ואין לנו כלים ללמוד את השטח לעומק מכל צדדיו החלטנו לפנות לצחי.צחי הפליא בידיעותיו לעומק של כל התחום. יש לו רמת שירות גבוהה ואכפתיות ללקוחות. הוא זמין לכל שאלה, פנוי לכל אי הבנה, משיב בסבלנות ומתוך הכרות רבת שנים עם תחום המשכנתאות בארץ.הוא מגיע פיזית לפגישות עם הבנק, ועוזר כדי לקבל משכנתא בתנאים הטובים ביותר.בפועל ההשקעה הזו, חוסכת כספים רבים!אנחנו ממליצים מאוד להעזר בשרותיו! בהצלחה ברכישה, בבניה ובכל מה שתעשו בדרך..
Zvi Noy
Zvi Noy
10:26 11 Dec 19
זכיתי ליהנות משירותיו של צחי גרוסמן והרגשתי צורך עז לשתף את החוויה- אתחיל בזה שהוא אדם מאוד נעים עם יחסי אנוש מצוינים! שזה בעיניי הדבר הראשון שחשוב. כי אם מרגישים נוח מול אותו אדם מקצועי כבר הכל מתחיל ברגל ימין. מלבד כלים ניהוליים ופיננסים אשר הביא עימו למפגש איתנו, צחי ליווה אותנו בכל שלב ובכל רגע. תמיד היה זמין לשאלות או תהיות. השתתף בכל השלבים - ולא עזב ידינו לרגע. בימים קשים שהיינו לחוצים בטירוף לפני החלטות גורליות עבורנו, הקול שלו (אמיתי לגמרי...) היה מיד מרגיע אותנו. טון הדיבור שלו, הביטחון שלו הידע והניסיון גרמו לנו להישאר במקום ולהרגיש שאנו במקום מבטחים. מה גם שביום יום אנחנו עובדים סביב השעון ולא מצליחים לזכור מה צריך לעשות ואיך. צחי ליווה אותנו בצורה כל כך מסודרת, רצופה ואכפתית שגרמה לכל החוויה להיות די נהדרת ופחות מתישה.. לסיכום- צחי- השארת לנו טעם לעוד.... מומלץ ביותר!
רלי יושעי
רלי יושעי
08:35 24 Nov 19