יועץ משכנתאות פרטי

כך תימנעו מאובדן הבית גם אם אתם מתקשים לשלם את המשכנתא


על מנת שהמשכנתא שלכם תנוהל כמו שצריך, עליכם לוודא שבניתם תמהיל משכנתא שיתאים לתוכניות שצפויות לכם לפחות בחמש השנים הקרובות. עוד במאמר הבא מאת צחי גרוסמן ייעוץ משכנתאות.

תכננו היטב את המשכנתא מראש, כך שתוכלו להימנע ממצב בו תתקשו לשלם כל חודש

בנוסף, כדאי לבצע בדיקת כדאיות מיחזור לפחות אחת לשנה ולבדוק האם המשכנתא עדיין תואמת את צרכיכם הפיננסים ואת אופי התנהלותכם הכספית.

ניתן לעשות זאת על-ידי עריכת מעקב אחר ההוצאות החודשיות מול ההכנסות שלכם ואיתור שינויים שחלים עם הזמן.

חשוב לזכור שתמהיל המשכנתא הוא דינאמי, לכן יש לבדוק אם יש הצורך לעדכן את תמהיל המשכנתא ולהתאימו למצבכם החדש על-ידי מיחזור המשכנתא או חלק ממנה.

מהו מסלול המשכנתא המושפע ביותר מעליית הריבית?

כאשר מדובר במשכנתא, המסלול החשוף ביותר להשפעה משינויים בריבית הוא מסלול הפריים. כאשר ריבית הפריים תעלה, ההחזר החודשי שתשלמו עבור מסלול זה יגדל.

עליה חדה בריבית הפריים יכולה לגרור עלייה משמעותית בסך ההחזר החודשי שתשלמו.

מה כדאי לעשות כשהריבית עולה?

כאשר ריבית בנק-ישראל נמצאת במגמת עלייה, יש לבחון, באופן מידי, מה יתרת המשכנתא הקיימת במסלול פריים. בהתאם לסכום ולמגמת העלייה בריבית, ניתן יהיה לקבוע האם יש לפרוע את מסלול הלוואת הפריים ולמחזרו למסלול חלופי (לדוגמה, ריבית קבועה) או להשאירו כפי שהוא. חשוב לזכור שהמטרה שלכם היא כפולה. האחת, להימנע מתשלום חודשי גבוה אשר יקשה על התנהלותכם השוטפת ויגרום לכם קושי, והשנייה, למנוע מצב של תשלום מיותר עבור ריבית גבוהה ומניעת בזבוז כספי גדול.

למרות כל המאמצים, התחלתם לאחר בתשלומי המשכנתא במשך כמה חודשים או שצברתם פיגורים

מצב של חדלות פירעון במשכנתא מוגדר כמצב בו התשלום החודשי לא שולם במועד מסיבה כלשהי. כאשר הסיבה לאיחור בתשלום קשורה בכך שלא היה כיסוי בחשבון (לא מדובר על מקרה חד-פעמי שנגרם מסיבה טכנית אלא בדפוס שחוזר על עצמו יותר מפעם אחת), הדבר ייתפס כחמור יותר בעיני הבנק, כך שיועבר לטיפול מחלקת גבייה ופיגורים בבנק. במידה והאיחורים או אי התשלומים יימשכו מספר פעמים, יועבר הטיפול למשרד עו”ד חיצוני שימונה מטעם הבנק על אותה גביה. מאותו רגע, העניינים יכולים להידרדר בהרף עין עד כדי אובדן הבית ומימושו על-ידי הבנק. במצב כזה, ייתכן ויאבדו גם כל החזרי המשכנתא ששולמו עד כה לבנק.

האם המצב הפיך?

המצב בהחלט יכול להיות הפיך במידה ומדובר באיחור או באיחורים בודדים בלבד בתשלום החודשי, בתנאי שהחזרתם את החוב, או שפניתם לבנק מראש בבקשה לדחיית תשלומים ופריסת החוב מחדש וההליך אושר לכם בכתב. נמקו את הסיבה לבקשת הסדר החוב.

במידה ואתם רואים שהתשלום לא אפשרי, לדוגמא במקרה שמדובר על משכנתא לעולים חדשים שוקשה לכם לשלם ואינכם מסוגלים לעמוד בהחזרת החוב לבנק ובהמשך תשלומי המשכנתא, מהרו למכור את הנכס בעצמכם. לעולם אל תמתינו שיוצאו עיקולים או לכך שהטיפול יועבר למשרד עו”ד חיצוני מטעם הבנק. כך תוכלו להימנע ממצב בו תפסידו את ההון העצמי שהשקעתם ברכישת הבית שלכם ותוכלו להחזיר את כספי המשכנתא לבנק.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים