יועץ משכנתאות פרטי

הלוואה לכל מטרה ומה ההבדל בינה לבין הלוואה רגילה


אם אתם בעלי משכנתא קיימת על דירתכם והגיע שלב בו אתם זקוקים לסכום כסף לטובת מטרה כלשהי כגון רכישת רכב, טיול משפחתי או שיפוץ הנכס עומדות לפניכם למעשה שתי אפשרויות לגיוס הסכום: האחת היא לגשת לבנק וללוות את הכסף ואילו השנייה היא לשעבד את דירתכם תמורת הסכום הדרוש כל עוד אינו עולה על מחצית מערך דירתכם, כולל הסכום שכבר נלקח למשכנתא. האפשרות השנייה נקראת למעשה הלוואה או משכנתא לכל מטרה.

היתרונות של הלוואה לכל מטרה אל מול הלוואה רגילה

הלוואה רגילה אינה מאפשרת פריסה לאורך שנים ואילו ההלוואה לכל מטרה מאפשרת פריסה לטווח ארוך של עד 20 שנה, דבר המהווה יתרון מוחשי עקב ההחזר החודשי הנוח, בעיקר אם מדובר בסכום כסף משמעותי. גם הריביות שניתן לקבל על הלוואה לכל מטרה הינן אטרקטיביות יותר מן הריביות העומדות במקרה של הלוואה סטנדרטית, אמנם הן גבוהות משמעותית מן הריביות על משכנתאות לדיור, אך עדיין משתלמות. בנוסף, ישנה אפשרות ללוות סכום כסף גדול יותר היות ועומד נגדו שעבוד על נכס המהווה בטוחה עבור הבנק, כיום לפי תקנות בנק ישראל ניתן ללוות עד חצי מערך הדירה, אך בסייג שאם הדירה כבר ממושכנת, תוכלו ללוות רק את ההפרש בין חצי ערך הדירה לסכום שכבר מושכן. (אם 50% מערך הדירה כבר ממושכן ממילא, אזי אלטרנטיבה זו אינה רלוונטית מראש).

אז מדוע בכל זאת ההלוואה יקרה?

כידוע סיכון מתורגם לכסף, ועבור הבנק זוהי הלוואה הניתנת לכם ולצידה סיכון גבוה יותר מזה של לקיחת משכנתא רגילה, הצורך שלנו כלווים לקבל סכום כסף לא קטן לטובת מטרות שונות מראה על כך שלא היינו מחושבים מספיק על מנת להיערך ולהקצות לכך תקציב מכספינו, מה שמחזק את עניין הסיכון היא הסטטיסטיקה, לפי סטטיסטיקות מסתבר גם כי רבות מן הלוואות הללו נכנסות לפיגור בתשלומים ע”י הלווים. גם בנק ישראל תופס את הסיכון של ההלוואות הללו ומצידו דורש מן הבנק המלווה להפריש לו יותר כסף עבור כל הלוואה מסוג זה, עלות הכסף הזה מגולגלת ללווה.

החסרונות

הנהלים והתהליכים הכרוכים בהעמדת ההלוואה לכל מטרה הינם מסורבלים יותר, ראשית יבקש הבנק לדעת מה מטרת ההלוואה ולמי משולם הסכום? הבקשה תלווה לעיתים גם בבקשה לקבל אסמכתאות על כך. תהליך קבלת הכסף בדומה למשכנתא רגילה מצריך ביצוע שעבודים שמאות וכדומה, דבר המסרבל את התהליך. ולבסוף, בניגוד להלוואות רגילות בהן ניתן לבחור את מסלול הפריים, במקרה של הלוואה לכל מטרה, על פי תקנות בנק ישראל, יש לחלק בין המסלולים.

יחסים מונוגאמיים עם הבנק?

הלוואה לכל מטרה הינה רלוונטית מול הבנק בו לקחתם את הלוואת המשכנתא עבור דירתכם. בין אם זה חסרון או יתרון, אין אפשרות לפנות לבנק אחר לקבלת התוספת לכל מטרה היות ולא ניתן למשכן את אותו נכס בשני בנקים שונים. אם ממש תרצו לסיים את היחסים עם הבנק הקיים, תוכלו למחזר את המשכנתא הקיימת ולגשת לבנק אחר בו תבצעו מחדש הלוואת משכנתא יחד עם ההלוואה לכל מטרה ולשעבד את אותו הנכס.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים