יועץ משכנתאות פרטי

פתיחת תיק משכנתא והמשימות שאחרי


תיק משכנתא

לקיחת משכנתא מתחילה בדרך כלל בהשוואה בין התנאים המוצעים בכל בנק, אולם מרגע שנבחר הבנק ממנו תילקח המשכנתא עליכם לגשת אליו ולפתוח את מה שמכונה "תיק משכנתא". הכוונה היא לגשת לבנקאי, לפתוח בקשה רשמית לקבלת משכנתא, לשלם אגרה שמחירה נגזר מגובה המשכנתא המבוקשת, להגיש שורה של מסמכים שנדרשים על ידי הבנק, לחתום על מסמכים נוספים, ולעיתים גם לקבל רשימה של מסמכים נוספים שעליכם להמציא לבנק מסיבות שונות.

חשוב לציין כי במקרה שבו תידרשו על ידי הבנק להמציא מסמכים כלשהם לאחר שתיק המשכנתא כבר נפתח, יעמוד לרשותכם פרק זמן מוגבל של מספר ימים בלבד בו תנאי המשכנתא שהוצעו לכם עדיין יהיו בתוקף. אם לא תספיקו, קיים סיכוי ששינויים שחלו בינתיים במשק יגרמו לבנק לשנות את התנאים שהוצעו לכם – לעיתים לטובה, לעיתים לא. בכל מקרה, אם חרגתם מפרק הזמן שהוגדר לכם על ידי הבנק, ודאו שהתנאים שעליהם אתם חותמים בעת קבלת המשכנתא הם אכן התנאים שהוצעו לכם בתחילה או לכל הפחות שהתנאים החדשים מקובלים עליכם.

אחת הדרכים היעילות ביותר להספיק להגיש לבנק את כל המסמכים הנדרשים היא על ידי פנייה לאיש מקצוע מוסמך ובקיא בתחום ייעוץ המשכנתאות: הוא יסייע לכם להבין מבעוד מועד אילו מסמכים אתם צריכים להציג בפני הבנק ולאן עליכם לפנות על מנת להשיג אותם. יתרה מזאת, יועץ משכנתאות מקצועי שמלווה אתכם בתהליך יכול גם לעזור לכם להבין את האפשרויות העומדות בפניכם, לבנות יחד איתכם תמהיל משכנתא שיתאים לכם ולייעץ בכל שאלה נוספת שעולה בתהליך.

מה כולל בתיק משכנתא?

תיק משכנתא כולל מסמכים שונים ורבים שהרכבם המדויק תלוי בתמהיל המשכנתא ובפרמטרים שונים התלויים במבקש. עם זאת, רוב התיקים כוללים את הדברים הבאים:

  • ביטוח משכנתא: הבנק נותן לכם סכום כסף גדול ומעוניין לוודא שיקבל אותו בחזרה, ולכן הוא דורש ביטוח חיים (למקרה שחלילה יקרה לכם אסון במהלך תקופת ההחזר) וביטוח מבנה (למקרה שחלילה יקרה אסון למבנה עצמו). לעיתים ניתן ואף משתלם לרכוש ביטוחים כאלה דרך הבנק, ולעיתים ממש לא. גם במקרה זה כדאי להתייעץ עם יועץ המשכנתאות שלכם.
  • הערכת שמאי: הבנקים עובדים עם רשימה של שמאים מוסמכים ועליכם לבחור אחד מהם על מנת שיבצע הערכת שווי לדירה המדוברת. ככל שהערכת השמאי תבוצע מוקדם יותר כך תהיו בטוחים יותר שתספיקו להגיש אותה לבנק בפרק הזמן הנדרש.
  • ייפוי כוח עבור הבנק, חתום על ידי נוטריון.
  • רישום של משכון הדירה אצל רשם המשכונות (לעיתים הבנק יכול לעשות זאת עבורכם, בתשלום או ללא תשלום. כדאי לברר על מנת לחסוך משימה אחת).
  • תצהירים שונים: למשל על כך שזו הדירה היחידה שלכם, או כתב התחייבות מטעם מוכרי הדירה.

בנוסף ליועץ המשכנתא אליו מומלץ לפנות עוד לפני פתיחת התיק וכן בנוסף לשמאי שאתם מחויבים לפנות אליו כחלק מן המסמכים שיש להגיש לבנק, כדאי להיעזר בעורך דין כבר מן השלבים המוקדמים של הגשת הבקשה לבנק. זאת על מנת לוודא שיש אדם מנוסה בעל רקע משפטי שיוודא שהאינטרסים שלכם נשמרים במלואם.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

מאמרים בנושא

איך לבחור משכנתא מתאימה קרא עוד
איך פותחים תיק השקעות? קרא עוד
הכול על משכנתא ותשלום משכנתא קרא עוד

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים