יועץ משכנתאות פרטי

לקיחת משכנתא בתקופה של משבר כלכלי בארץ – כדאי או לא כדאי?


משבר מתמשך בישראל גרם להורדת הריביות לשפל חסר תקדים. כתוצאה מכך, שוק הדיור בישראל הפך בשנים האחרונות אטרקטיבי מאוד עבור משקיעים רבים.

למידע נוסף על לקיחת משכנתא צלצלו 03-5017237
צחי גרוסמן יועץ משכנתא

גידול במספר המעוניינים לרכוש דירה להשקעה יצר מצב שבו ישנו עודף ביקוש לדירות והיצע דירות הולך וקטן. למצב זה השפעה על מחירי הדירות, שהרי מחסור חמור בדירות גרם למחירי הדירות להאמיר.

אף שרכישת דירה בישראל הפכה להשקעה משתלמת, לעיתים היא יכולה להיות מסוכנת

המעוניינים לרכוש דירה יכולים לעשות זאת על ידי לקיחת משכנתא בריבית נמוכה. דבר זה תרם לעידוד משקיעים לרכוש דירה עם משכנתא, גם כאשר בידם הון עצמי המכסה את כל עלות הרכישה. היות ובעתות משבר במשק, כאשר השקעה בפיקדון בריבית אפס אינה מהווה כל אלטרנטיבה אפשרית לרכישת דירה להשקעה ישנו ביקוש עז לרכישת דירות, ישנם מאמצים רבים מצד הממשלה בישראל למנוע את עליית מחירי הדירות כתוצאה מעודף ביקוש לדירות, בעיקר להשקעה.

למרות שבשנים האחרונות ננקטו מספר פעולות בסיסיות כדי להפוך את ההשקעה בנדל”ן לפחות כדאית, עד כה לא הוכח שפעולות אלה באמת מנעו ממשקיעים לרכוש דירה נוספת.

שינוי שיטת המיסוי עבור רוכשי דירה להשקעה

צעדי מיסוי אפשריים שבאמצעותם ניתן יהיה ליצור הפחתה בביקוש לרכישת דירות להשקעה יכולים להיעשות על-ידי הגדלת מס הרכישה בשיעור של 2-3 אחוזים.

בנוסף, צמצום ההגדרה של דירה בהמתנה מתקופה של 24 חודשים לתקופה של 12 חודשים לצורך חיוב במס יכול ליצור מצב בו ייצאו לשוק מספר רב של דירות למכירה במידי.

מגבלות נוספות על רוכשי דירות להשקעה

בניסיון להקטנת הביקוש לרכישת דירות להשקעה, חלו בשלוש השנים האחרונות מגבלות מצד המפקח על הבנקים, לפיהם יהיו פערים בתנאי הלוואות לדיור ונעשתה הבחנה ברורה בתנאים אלה בין דירה הנרכשת לצורך מגורים עצמיים לבין דירה הנרכשת בנוסף לדירה קיימת בבעלות הלווים. בכלל זה גם יינתנו משכנתאות בתנאים שונים למבקשים לרכוש דירה גם כאשר אין ברשותם דירה כעת אך הייתה ברשותם בעבר בעלות על דירה או חלק ממנה.

השקיעו בנכסים – אפשר להתחיל בקטן

זוגות רבים עושים טעות וקופצים למים ולוקחים משכנתא מנופחת שגדולה עליהם בכמה מידות. משכנתא צריך לדעת מתי לקחת בלי סיכונים גדולים מדי. תמיד ניתן להמשיך לגור בשכירות ולקנות דירה קטנה יותר להשכרה, לקחת עליה משכנתא צנועה כך שהשכירות תחזיר את כל או לפחות חלק מהמשכנתא. תשקיעו בהשכלה פיננסית – זה ישתלם לכם בהמשך החיים. כך למשל, כיום אפשר לעשות קורס ביטקוין או ללמוד איך להשקיע בנדל”ן באנגליה או בכלל באירופה – יש הרבה אלטרנטיבות לכסף שלכם. תחקרו קצת ותגלו עולם חדש. בהצלחה!

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים