יועץ משכנתאות פרטי

איך קונים דירה מכונס נכסים?


ישנן דרכים שונות מגוונות שאפשר לקנות בהן דירה למגורים או להשקעה – קנייה מקבלן דירה שהבנייה שלה עומדת להסתיים, קניית דירה שכבר גרים בה, רכישה דרך קבוצות רכישה או הגרלות כמו המחיר למשתכן ועוד. אפשרות נוספת שלא הרבה אנשים מודעים אליה היא רכישת דירה דרך כונס הנכסים של המדינה. מדובר בדירות שהגיעו לבעלותה של המדינה מסיבות שונות והן מוצעות למכירה לציבור הרחב. דירות אלה יכולות להימצא בכל רחבי הארץ, ישנן דירות בגדלים שונים אבל המהות של הרכישה היא המחיר הנמוך, יחסית שבו אפשר לקנות את הדירה וברוב המקרים תתגלה העסקה ככדאית מאד. 

מהי דירה הנמכרת דרך כונס נכסים ואיך מתבצעת המכירה שלה?

דירה של אדם מסוים תגיע לידי כונס הנכסים במידה ואותו אדם לא עמד בהתחייבויות המשכנתא שלו או כחלק מתהליך הוצאה לפועל שהוא בעיצומו. הבנק מעביר את הדירה לבעלות כונס הנכסים והוא בתורו מפרסם אותה למכירה פומבית. דבר המכירה מפורסם בכלי התקשורת ודרך יועצים או מתווכי נדל"ן. לפני זה תבוצע הערכת הנכס על ידי שמאי מקרקעין מוסמך ומורשה וברוב המקרים יהיה המחיר שלה נמוך בכ- 25% מהשווי האמיתי שלה. בעת הגשת ההצעות לקניית הדירה ייתכן ויעלה המחיר עד כדי הערך האמיתי של הדירה אך ישנם לא מעט מקרים שבהם אפשר להגיש ולזכות עם הצעה בעלות נמוכה משמעותית מהמחיר של הדירה לו הייתה נמכרת בשוק.

סיכונים שכדאי לדעת עליהם

ישנם כמה נושאים שחשוב מאד שהקונה הפוטנציאלי יידע לפני שיחליט אם להכניס את עצמו לעסקה של מכירת דירה מכונס נכסים או שלא – 

  • לכונס הנכסים אין אחריות על מצב הנכס. ייתכן שמדובר בדירה ראויה, מתאימה ונוחה למגורים אך ייתכן גם שמדובר בנכס שיש לו ליקויי בנייה שדורשים תיקונים או טיפולים בעלות גבוהה. הקונה לא יוכל לדעת זאת מראש.
  • במידה והוצאו לנכס צווי הריסה או שקיימות בו חריגות בנייה – האחריות עליהם תחול כעת על הקונה. והוא מצידו יצטרך להתעסק בזה.
  • העברת תשלומים שונים אל הקונה – המחיר שמציע הקונה בעת הגשת ההצעות הוא מחיר הנכס בלבד. למחיר זה יתווספו לאחר מכן עלויות והיטלים שונים ובסופו של דבר ייתכן שהעסקה לא תתברר ככדאית כפי שנראתה לפני סך כל התשלומים.
  • הבירוקרטיה של העברת הנכס על שמו של הרוכש סבוכה מאד ולוקחת לא מעט זמן. גם לאחר אישור המכירה, ביצוע התשלום ואישור העסקה על ידי ההוצאה לפועל – ייקח הרבה זמן עד שהרוכש יוכל לעשות בנכס כרצונו.

האם מדובר בעסקה כדאית ואיך הקונה יכול להגן על עצמו?

מדובר בסיכונים שחשוב לדעת אך אין זה אומר שכל עסקה של קניית דירה מכונס נכסים תהיה כרוכה בסיכונים אלה. בלא מעט מקרים מדובר בנכסים שאפשר לקנות במחיר נמוך ביחס למחירו בשוק וזו הזדמנות נדל"נית טובה מאד. יחד עם זאת עדיין יהיה צורך בתהליך של לקיחת משכנתא ולכן חשוב מאד שאת התהליך כולו ילווה איש מקצוע מעולם הנדל"ן והמשכנתאות, שיוכל לייעץ ללקוח שלו האם העסקה המדוברת כדאית ונכון יהיה להגיש עבורה הצעה. יתרה מכך – יועץ משכנתאות מנוסה ומיומן יידע להנחות את הלקוח בנוגע לסיכונים האפשריים ויסייע לו להתמודד איתם או להעדיף לוותר על התחלת התהליך. בכל מקרה לא מומלץ לגשת לקניית דירה מכונס נכסים באופן עצמאי וללא איש מקצוע צמוד שילווה את התהליך מתחילתו ועד סופו המוצלח.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים