יועץ משכנתאות פרטי

ירידת מחירי הדירות – מדוע לבעלי הדירות הנוכחיים אין כל אינטרס שהן יקרו?


שוק הדיור בישראל הפך בשנים האחרונות אטרקטיבי מאוד עבור משקיעים, שהפכו בעלי דירות. הגידול במספר המעוניינים לרכוש דירה להשקעה, יצר מצב שבו ישנו עודף ביקוש לדירות והיצע דירות הולך וקטן. למצב זה השפעה על מחירי הדירות, שהרי מחסור חמור בדירות גרם למחירי נדל”ן להרקיע שחקים עוד יותר. קראו את המאמר הבא מאת צחי גרוסמן יועץ משכנתא.

השקעה בנדל”ן הפכה לבין המשתלמות ביותר בישראל

המעוניינים לרכוש דירה יכולים לעשות זאת על ידי לקיחת משכנתא בריבית נמוכה. דבר זה, בסופו של דבר, תרם לעידודם של משקיעים רבים לרכוש דירה, אפילו כאשר בידם הון עצמי המכסה את כל עלות הרכישה. כאשר הריבית נמוכה, השתמשו אותם משקיעים בחלק קטן מהונם ואת השאר השלימו כמשכנתא בריבית נמוכה מאוד, שכן עבורם ההשקעה הפכה מאוד משתלמת היות ועם שאר כספם שיכלו להשתמש לרכישת אותה דירה יעשו שימוש בהשקעה נוספת, רכישת דירה נוספת להשקעה. דבר זה בפני עצמו יצר את המצב הנוכחי שבו ציבור הולך וגדל מעוניין לרכוש דירה למגורים או להשקעה ולהרוויח מכך כסף רב. עוד על חישוב משכנתא בריבית קבועה.

בנוסף על הכדאיות שבנטילת משכנתא מהבנק, הריביות הנהוגות כיום במשכנתאות הינן כל כך נמוכות, עד כדי שמי שלקח מהבנק משכנתא אפילו רק לפני שנה, קיימת סבירות גבוהה שאם ימחזר את המשכנתא היום, יוכל לחסוך עשרות אלפי שקלים בסך החזרי המשכנתא שנותרו לו, זאת אודות לירידת הריבית שחלה בשנה האחרונה.

מה יקרה לבעלי הדירות אם המחירים ירדו?

מבחינת אותם בעלי דירות להשקעה, למחירי הדיור הגבוהים ישנה השפעה רבה על שוק השכירות, שכן משקי בית רבים, שאינם מסוגלים לרכוש דירה היות וכרגע, כאשר המחירים גבוהים, נדרש להם הון עצמי, אותו אינם מסוגלים לגייס, פנו לדיור המוצע להשכרה. כתוצאה מכך עלו גם מחירי השכירות בעשרות אחוזים. אותה עליה כשלעצמה תורמת אף היא לעלייה בכדאיות רכישת דירה להשקעה, שהרי אותם משקיעים הגדילו את התשואות מהרכישה כעל-ידי דרישת תשלום גבוהה תמורת שכירות. מובן, שאם מחירי הדירות ירדו, הרי שמשקיעים ייפגעו מהכנסותיהם משכירות, וכך גם תיפגע התשואה, כאשר זו תישחק עם ירידת מחיר הנכס, בו יוכלו למכור את אותה דירה.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים