יועץ משכנתאות פרטי

חודשי משכורת לרכישת דירה


לכמה חודשי חסכון נזקק זוג בישראל לרכישת דירה ממוצעת?

לא מעט אנשים סקרניים לדעת לכמה חודשי משכורת נזקק זוג בארץ לרכישת בית ממוצע בן שלושה עד ארבעה חדרים. מומחים בתחום מעלים את הטענה שתחום הנדל”ן בישראל נתון בבועה פיננסית, שבה מחיר השוק של הדירות מאמיר לרמה גבוהה בהרבה מהשווי האובייקטיבי האמיתי. אחד האינדיקאטורים לחיזוי המשק הוא ההשוואה של כלכלת המשק מול מדינות בעלות כלכלות זהות, כשלאורך השנים נמצא כי כלכלת ישראל מתחקה אחריהן. בין השנים 2003-2007 לא התחוללו שינויים מהותיים בשוק רוכשי הדירות במושגים של חודשי עבודה הנדרשים לרכישת דירה ממוצעת, כשהנתונים נעים סביב 47 חודשים בקרב העשירון העליון, ו-90 חודשים עבור אלו המצויים בתחתית רמת ההכנסות. אם נתרגם את הממצאים לשנות עבודה מדובר בין ארבע לשבע וחצי שנים.

נתונים סטטיסטיים עבור השנים 2009-2010

הנתונים הללו משתנים גם על פי הערים, כשהעיר בה נדרשים לעמול הכי הרבה עבור הדירה המיוחלת היא ירושלים, עם ממוצע של כ-90 חודשי עבודה, כשלאחריה בטבלה הן הערים תל אביב, הרצליה ורעננה, בהן נאלצים להשקיע בין 65-70 חודשי עבודה עבור דירה ממוצעת. בתחילת שנת 2009 טיפסו מחיריהן של הדירות מיד שנייה והאמירו לדרגה של 106 חודשי עבודה, וברבעון השני של שנת 2010 הנתונים המשיכו לזנק לדרגה של 131 חודשי עבודה. ואולם, הנתונים הללו על אף היותם פסימיים, הם אינם מייצגים את תמונת המצב האמיתית, מהסיבה שהנתונים הללו מדברים על השכר ברוטו. בפועל הנתונים עגומים הרבה יותר.

מספר חודשי משכורת בפועל לרכישת דירה ממוצעת

הנתונים של 131 חודשי עבודה מתייחסים להכנסה ברוטו של משק בית, כאשר ההתייחסות למונחי ההכנסה נטו מביאה להבנה שההגעה לרכישת דירה בישראל מצריכה הרבה מעבר ל-131 חודשי עבודה. יחד עם זאת, אף ההכנסה נטו אינה הפרמטר הקובע בדיוק, כי אם סכום החיסכון אשר מסוגל לפנות לעצמו משק הבית לרכישת הדירה המיוחלת, לאחר כל שאר ההוצאות השוטפות. חישוב בהתאם לפרמטר הזה יביא אותנו למסקנה שעבור רכישת דירה אולי יש צורך בארבע עד שבע שנות עבודה של הכנסה ברוטו, אך בפועל קיימת סבירות גבוהה שהזוג הצעיר הפונה לרכוש דירה בישראל יזכה לחתן את הילדים שטרם נולדו, ואולי יזכה גם לנכדים עוד בטרם יסיים לשלם את המשכנתא. הנתונים הללו, כמובן, אינם מעמידים את ישראל במצב טוב בהשוואה בינלאומית.

נתונים סטטיסטיים עבור שנת 2013

נכון ברבעון הראשון של 2013 נדרשו, בהתאם לנתונים של משרד הבינוי והשיכון, כ-135 משכורות לשם רכישת דירה. ואולם משרד הבינוי והשיכון התייחס למחיר הממוצע של הדירות ולא למחיר החציוני. המחיר החציוני מהווה למעשה מחיר הדירות האמיתי, מהסיבה שבניגוד למחיר הממוצע אשר מכניס למשוואה אף דירות שנמכרו ב-30 מליון ₪, המחיר החציוני מתייחס למחיר שבו מרבית הדירות נמכרות. אם מחשבים את המספר של חודשי ההכנסה בהתאם למחיר החציוני, ניתן לגלות כי נדרשים 223 חודשי ההכנסה לרכישת דירה נכון לשנת 2013 בישראל, תוך התייחסות לסכום החיסכון שמסוגל משק הבית לפנות לעצמו לרכישת הדירה. מדובר בפועל בטווח של 20-25 שנות עבודה. הנתונים הללו מתבססים גם על חישוב המשכורת החציונית במשק, תוך שקלול ממוצע הכנסה החודשית ברוטו של העשירונים החמישי והשישי במשק. בשורה תחתונה, גם אם יישנה מסורת של סיוע מטעם המדינה לזוג ברכישת הדירה, הנתונים הללו עדיין נותרים עגומים.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים

מקצועי, סבלני, ליווי צמוד לאורך כל הדרך ועזרה בכל הקשיים והשאלות!!! תותח (:
sharon katzav
sharon katzav
19:40 19 Mar 20
צחי ובת אל היקרים, אין לי מילים להודות לכם על הסיוע המהיר.. המקצועי והכי חשוב... חסכתם לאימא שלי עשרות אלפי שקלים בריביות של המשכנתא... צחי... אתה פשוט בן אדם שאפשר לסמוך עלייך וזאת ידעתי מהרגע הראשון שפגשתי אותך, יחד עם בת אל אתם צוות מנצח!!!אז אלפי תודות ואני ממליצה עליהם בחום ובעיניים עצומות!!!!
miri dok
miri dok
07:31 15 Mar 20
תותח אמיתי!!תודה רבה לצחי, סיוון ובתאל,על עבודה מקצועית, מהירה, אכפתיתעל הכנות והיושר.לא מעגלים פינות ומשקיעים בלקוח מתחילת התהליך ועד סופו!משכנתא זהו הליך מסובך עם צורך להבין הרבה משתנים הקשורים לריביות, גובה המשכנתא, החזר חודשי, הליך מול הבנק וכו'.צחי מבהיר את הכל (ומעבר), מדבר בגובה העיניים, מסביר הכל כמו שצריך, ותמיד קשוב ועונה לשאלות, עד שהכל אכן מובן. ובסוף, הוא חוסך המון כסף לאורך כל חיי המשכנתא, והולך עד הסוף עם הלקוח מול הבנק!יישר כוח!! ממליץ מאוד!!
chen rosin
chen rosin
07:08 24 Feb 20
המלצה חמה על צחי גרוסמן!אדם מקצועי ביותר בתחום המשכנתאות.נתן את הנשמה, השקיע רבות והגיע לתוצאות נהדרות עבורנו.גם עוזרתו סיוון הייתה תמיד זמינה עבורנו, בצורה הכי טובה ונעימה שאפשר .לא היינו צריכים לעשות כלום. קיבלנו מצחי מענה וטיפול בכל מה שהיה צריך - והכל בצורה הכי טובה שאפשר לבקש.נשאר לנו רק להגיד המון תודה.משפחת ביילין
Luba Beilin
Luba Beilin
09:00 26 Jan 20
את צחי הכרתי לפני כשנתיים וחצי לאחר רכישת קרקע לבנייה ולקראת תוכנית שאפתנית לתחילת בנייה. הייתי בטוח כי לפנינו דרך ללא מוצא בשל מורכבות תיק המשכנתא הנדרש, אך צחי הבטיח כי יעשה כל מאמץ, וקיים. רץ, שכנע ועמל בין כל הגורמים הרלוונטיים, לא ויתר ובסוף מאמציו נשאו פרי. גם כאשר במהלך הבנייה, עלה חשש שנאלץ לוותר על רבים מהמתוכנן בשל חריגות תקציב, חזרתי לצחי, עם בקשה מורכבת לא פחות. לא היה לי איך להתאכזב, אלא רק להיות מופתע עוד יותר מהדביקות והנכונות של צחי לעזור. ולהצליח. אין לי אוצר מילים מספק על-מנת להודות לצחי. מבלי להתמעמע: פנייה לשירותיו של צחי היא ההחלטה הנכונה שלכם. ללא כל ספק, שיקול או טענה. מומלץ בחום!
Marat Gartsman
Marat Gartsman
08:47 26 Jan 20
קיבלנו מצחי והצוות המצויין שלו שירות ליווי לקיחת משכנתא. מאוד התרשמנו מהמקצועיות, ההבנה וההתחשבות ברצונות והצרכים שלנו כלקוחות בתהליך בניית המשכנתא. בנוסף, ניהלו לנו אחלה מלחמת מחירים בין הבנקים ולא עצרו עד שהגענו להצעה הטובה ביותר. ממליץ בחום!!
מיכאל וינר
מיכאל וינר
11:10 24 Dec 19
במהלך השנתיים האחרונות עברנו עם צחי תהליך של לקיחת משכנתא ובנייה של בית.התלבטנו האם לקחת יועץ משכנתאות, חשבנו לעצמינו מחשבות כאלה ואחרות: -לכאורה כל המידע נמצא ברשת, אולי אם נתאמץ קצת ללמוד את הנושא, נוכל לקבל החלטות מושכלות בעצמינו ולחסוך את התשלום ליועץ.- מה יועץ משכנתאות יוכל לחדש לנו? - תהליך הרכישה והבניה כולל כל כך הרבה התעסקות עם ספקים ואנשי מקצוע, למה לצרף עוד מישהו לרשימה המתארכת ממילא...ועוד מחשבות כאלה ואחרות.אך, מתוך הבנה שתהליך כזה עשוי לחסוך לנו כספים רבים, ואין לנו כלים ללמוד את השטח לעומק מכל צדדיו החלטנו לפנות לצחי.צחי הפליא בידיעותיו לעומק של כל התחום. יש לו רמת שירות גבוהה ואכפתיות ללקוחות. הוא זמין לכל שאלה, פנוי לכל אי הבנה, משיב בסבלנות ומתוך הכרות רבת שנים עם תחום המשכנתאות בארץ.הוא מגיע פיזית לפגישות עם הבנק, ועוזר כדי לקבל משכנתא בתנאים הטובים ביותר.בפועל ההשקעה הזו, חוסכת כספים רבים!אנחנו ממליצים מאוד להעזר בשרותיו! בהצלחה ברכישה, בבניה ובכל מה שתעשו בדרך..
Zvi Noy
Zvi Noy
10:26 11 Dec 19
זכיתי ליהנות משירותיו של צחי גרוסמן והרגשתי צורך עז לשתף את החוויה- אתחיל בזה שהוא אדם מאוד נעים עם יחסי אנוש מצוינים! שזה בעיניי הדבר הראשון שחשוב. כי אם מרגישים נוח מול אותו אדם מקצועי כבר הכל מתחיל ברגל ימין. מלבד כלים ניהוליים ופיננסים אשר הביא עימו למפגש איתנו, צחי ליווה אותנו בכל שלב ובכל רגע. תמיד היה זמין לשאלות או תהיות. השתתף בכל השלבים - ולא עזב ידינו לרגע. בימים קשים שהיינו לחוצים בטירוף לפני החלטות גורליות עבורנו, הקול שלו (אמיתי לגמרי...) היה מיד מרגיע אותנו. טון הדיבור שלו, הביטחון שלו הידע והניסיון גרמו לנו להישאר במקום ולהרגיש שאנו במקום מבטחים. מה גם שביום יום אנחנו עובדים סביב השעון ולא מצליחים לזכור מה צריך לעשות ואיך. צחי ליווה אותנו בצורה כל כך מסודרת, רצופה ואכפתית שגרמה לכל החוויה להיות די נהדרת ופחות מתישה.. לסיכום- צחי- השארת לנו טעם לעוד.... מומלץ ביותר!
רלי יושעי
רלי יושעי
08:35 24 Nov 19