יועץ משכנתאות פרטי

ירידת ערך הדירה – מה קורה אם ערך הדירה שלכם יורד מסיבות שונות?


העלייה החדה במחירי הדירות בשנים האחרונות באה לידי ביטוי בזינוק של עשרות עד מאות אחוזים בערכם של נכסים תוך פחות מעשור. האצה זו המשיכה גם בשנים שלאחר מכן והיא נמשכה גם במהלך השנה החולפת. כתוצאה מכך, שוק הדיור בישראל הפך בשנים האחרונות אטרקטיבי מאוד עבור משקיעים, שהפכו בעלי דירות, מצד אחד, אך מצד שני משקי בית רבים בישראל נאלצו להתמודד עם התחייבות למשכנתא גדולה יותר כשביקשו לרכוש דירה.

רכישת דירה בישראל היא מהעסקאות המשתלמות ביותר אך לעיתים היא יכולה להיות מסוכנת

המעוניינים לרכוש דירה יכולים לעשות זאת על ידי לקיחת משכנתא בריבית נמוכה. דבר זה, בסופו של דבר, תרם לעידודם של משקיעים רבים לרכוש דירה, אפילו כאשר בידם הון עצמי המכסה את כל עלות הרכישה. כאשר הריבית נמוכה, השתמשו אותם משקיעים בחלק קטן מהונם ואת השאר השלימו כמשכנתא בריבית נמוכה מאוד, שכן עבורם ההשקעה הפכה מאוד משתלמת היות ועם שאר כספם שיכלו להשתמש לרכישת אותה דירה יעשו שימוש בהשקעה נוספת, רכישת דירה שנייה להשקעה. דבר זה בפני עצמו יצר את המצב הנוכחי שבו ציבור הולך וגדל מעוניין לרכוש דירה למגורים או להשקעה ולהרוויח מכך כסף רב.

בנוסף על הכדאיות שבנטילת משכנתא מהבנק, הריביות הנהוגות כיום במשכנתאות הינן כל כך נמוכות, עד כדי שמי שלקח מהבנק משכנתא אפילו רק לפני שנה, קיימת סבירות גבוהה שאם ימחזר את המשכנתא היום, יוכל לחסוך עשרות אלפי שקלים בסך החזרי המשכנתא שנותרו לו, זאת אודות לירידת הריבית שחלה בשנה האחרונה.

מה יקרה לבעלי הדירות אם המחירים ירדו?

מבחינת אותם בעלי דירות להשקעה, למחירי הדיור הגבוהים ישנה השפעה רבה על שוק השכירות, שכן משקי בית רבים, שאינם מסוגלים לרכוש דירה היות וכרגע, כאשר המחירים גבוהים, נדרש להם הון עצמי, אותו אינם מסוגלים לגייס, פנו לדיור המוצע להשכרה. כתוצאה מכך עלו גם מחירי השכירות בעשרות אחוזים. אותה עלייה כשלעצמה תורמת אף היא לעלייה בכדאיות רכישת דירה להשקעה, שהרי אותם משקיעים הגדילו את התשואות מהרכישה על-ידי דרישת תשלום גבוהה תמורת שכירות. מובן, שאם מחירי הדירות ירדו, הרי שמשקיעים ייפגעו מהכנסותיהם משכירות, וכך גם תיפגע התשואה, כאשר זו תישחק עם ירידת מחיר הנכס, בו יוכלו למכור את אותה דירה.

הגידול במספר המעוניינים לרכוש דירה, בין אם למגורים לבין אם להשקעה, יצר מצב שבו ישנו עודף ביקוש לדירות והיצע דירות הולך וקטן. למצב זה השפעה על מחירי הדירות, שהרי מחסור חמור בדירות גרם לעלייה חדה הדרגתית במחירי הדירות.

מתי המצב עלול להיות מסוכן?

כאשר משקי בית רבים התחייבו להחזר משכנתא גדולים, היות והיה בידם הון עצמי מינימאלי בלבד הנדרש לקבלת משכנתא, הרי שאלה יצטרכו לעמוד בהחזר משכנתא גבוה יחסית. האפשרות שמצב מסוכן עבור אותה אוכלוסייה יכול להתממש תלויה במספר גורמים, ביניהם, עליית ריביות, ירידה של מחיר הנכס ושחיקה ביכולת לשלם את החזרי המשכנתא כתוצאה משינויים בכלכלת המשפחה.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים