יועץ משכנתאות פרטי

מדד תשומות הבניה


מדד תשומות הבניה

אם בכוונתכם לרכוש דירה מקבלן, עליכם להכיר את מדד תשומות הבניה. זאת משום שבניית בניין חדש אורכת זמן רב יחסית, במהלכו עשויים להיות שינויים רבים במחירי תשומות הבניה, כלומר חומרי הגלם הנדרשים: בטון, מלט, ברזל, זכוכית לחלונות, פלסטיק לצינורות האינסטלציה וכדומה.

מחירי חומרי הגלם בהם נעשה שימוש בענף הבניין משתנים מעת לעת, ועל כן הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת מדי 15 בחודש את מדד תשומות הבניה (במקביל לפרסום מדד המחירים לצרכן) על מנת שהציבור יוכל לדעת האם מחירי עלויות הבניה עלו או ירדו בחודש האחרון בהשוואה לחודש שקדם לו.

דרך החישוב פשוטה ודומה לחישוב מדד המחירים לצרכן: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה קובעת מעין "סל מוצרים" המורכב מחומרי גלם בהם נעשה שימוש בענף הבניין ומשווה את מחירו מדי חודש. נקודת דמיון נוספת בין שני המדדים היא העובדה שבדרך כלל שניהם נמצאים במגמת עליה, אולם אין זה אומר שניתן לצפות זאת מראש בוודאות.

מה הקשר בין מדד תשומות הבניה לרכישת דירה?

כאשר ברצונכם לרכוש דירה מקבלן, הקבלן יודע מהם מחירי חומרי הגלם נכון לאותו רגע אולם איננו יכול לדעת כיצד הם ישתנו בחודשים שלאחר מכן עד שהבנייה תסתיים. ככל שהוא יכול לצפות, המחירים עלולים לעלות כך שעלות הבנייה תתייקר והרווח שלו מעסקת המכירה יקטן, אולי אפילו יהיה שלילי – ולכן הוא בדרך כלל מעוניין לבטח את עצמו מפני מצב שכזה על ידי גלגול העלייה במחירים אל הרוכשים. זאת באמצעות הצמדת מחיר הדירה למדד תשומות הבנייה.

באופן כזה, אם אדם התחייב לרכוש דירה חדשה מקבלן במחיר מסוים שצמוד למדד תשומות הבניה, אזי הוא סופג כל שינוי בעלות חומרי הגלם כאשר בדרך כלל, כאמור, מדובר בהתייקרות. ראוי לציין שאם אותו אדם לקח משכנתא מן הבנק למטרת הרכישה הזו, אזי השינוי במחירי התשומות איננו מחושב במחיר הדירה בהקשר של המשכנתא – ולכן מומלץ לקחת זאת בחשבון ולתקצב בהתאם את השינויים שעשויים להתרחש במחירי התשומות.

אפשר גם לבקש מן הקבלן שלא להצמיד את מחיר הדירה למדד תשומות הבנייה, וניתן למצוא קבלנים שיסכימו לכך, בדרך כלל בעבור תוספת מסוימת למחיר הדירה. קבלנים אחרים לא יסכימו לכך כלל.

אפשרות נוספת היא לשלם לקבלן את כל התשלומים מוקדם ככל האפשר. היתרון בכך הוא ההימנעות מספיגת עליה בתשומות הבניה, אולם החסרון הוא הצורך לשלם סכום גדול מאוד בתקופה קצרה למדי. בנוסף, חלק מן המשכנתא בכל מקרה יהיה צמוד למדד המחירים לצרכן, כך שהחיסכון עשוי להיות לא גדול.

אז מה עושים? מתייעצים!

יועץ משכנתאות מנוסה הוא הכתובת הטובה ביותר לרוכשי דירות המתלבטים בעניין ההצמדה או אי ההצמדה למדד התשומות ודרכי פתרון חלופיות. הוא זה שיודע לשקלל נתונים אודות מצבכם הפיננסי ולהמליץ על דרכי פעולה מול הקבלן ו/או מול הבנק בעת לקיחת המשכנתא.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים

תותח אמיתי!!תודה רבה לצחי, סיוון ובתאל,על עבודה מקצועית, מהירה, אכפתיתעל הכנות והיושר.לא מעגלים פינות ומשקיעים בלקוח מתחילת התהליך ועד סופו!משכנתא זהו הליך מסובך עם צורך להבין הרבה משתנים הקשורים לריביות, גובה המשכנתא, החזר חודשי, הליך מול הבנק וכו'.צחי מבהיר את הכל (ומעבר), מדבר בגובה העיניים, מסביר הכל כמו שצריך, ותמיד קשוב ועונה לשאלות, עד שהכל אכן מובן. ובסוף, הוא חוסך המון כסף לאורך כל חיי המשכנתא, והולך עד הסוף עם הלקוח מול הבנק!יישר כוח!! ממליץ מאוד!!
chen rosin
chen rosin
07:08 24 Feb 20
המלצה חמה על צחי גרוסמן!אדם מקצועי ביותר בתחום המשכנתאות.נתן את הנשמה, השקיע רבות והגיע לתוצאות נהדרות עבורנו.גם עוזרתו סיוון הייתה תמיד זמינה עבורנו, בצורה הכי טובה ונעימה שאפשר .לא היינו צריכים לעשות כלום. קיבלנו מצחי מענה וטיפול בכל מה שהיה צריך - והכל בצורה הכי טובה שאפשר לבקש.נשאר לנו רק להגיד המון תודה.משפחת ביילין
Luba Beilin
Luba Beilin
09:00 26 Jan 20
את צחי הכרתי לפני כשנתיים וחצי לאחר רכישת קרקע לבנייה ולקראת תוכנית שאפתנית לתחילת בנייה. הייתי בטוח כי לפנינו דרך ללא מוצא בשל מורכבות תיק המשכנתא הנדרש, אך צחי הבטיח כי יעשה כל מאמץ, וקיים. רץ, שכנע ועמל בין כל הגורמים הרלוונטיים, לא ויתר ובסוף מאמציו נשאו פרי. גם כאשר במהלך הבנייה, עלה חשש שנאלץ לוותר על רבים מהמתוכנן בשל חריגות תקציב, חזרתי לצחי, עם בקשה מורכבת לא פחות. לא היה לי איך להתאכזב, אלא רק להיות מופתע עוד יותר מהדביקות והנכונות של צחי לעזור. ולהצליח. אין לי אוצר מילים מספק על-מנת להודות לצחי. מבלי להתמעמע: פנייה לשירותיו של צחי היא ההחלטה הנכונה שלכם. ללא כל ספק, שיקול או טענה. מומלץ בחום!
Marat Gartsman
Marat Gartsman
08:47 26 Jan 20
קיבלנו מצחי והצוות המצויין שלו שירות ליווי לקיחת משכנתא. מאוד התרשמנו מהמקצועיות, ההבנה וההתחשבות ברצונות והצרכים שלנו כלקוחות בתהליך בניית המשכנתא. בנוסף, ניהלו לנו אחלה מלחמת מחירים בין הבנקים ולא עצרו עד שהגענו להצעה הטובה ביותר. ממליץ בחום!!
מיכאל וינר
מיכאל וינר
11:10 24 Dec 19
במהלך השנתיים האחרונות עברנו עם צחי תהליך של לקיחת משכנתא ובנייה של בית.התלבטנו האם לקחת יועץ משכנתאות, חשבנו לעצמינו מחשבות כאלה ואחרות: -לכאורה כל המידע נמצא ברשת, אולי אם נתאמץ קצת ללמוד את הנושא, נוכל לקבל החלטות מושכלות בעצמינו ולחסוך את התשלום ליועץ.- מה יועץ משכנתאות יוכל לחדש לנו? - תהליך הרכישה והבניה כולל כל כך הרבה התעסקות עם ספקים ואנשי מקצוע, למה לצרף עוד מישהו לרשימה המתארכת ממילא...ועוד מחשבות כאלה ואחרות.אך, מתוך הבנה שתהליך כזה עשוי לחסוך לנו כספים רבים, ואין לנו כלים ללמוד את השטח לעומק מכל צדדיו החלטנו לפנות לצחי.צחי הפליא בידיעותיו לעומק של כל התחום. יש לו רמת שירות גבוהה ואכפתיות ללקוחות. הוא זמין לכל שאלה, פנוי לכל אי הבנה, משיב בסבלנות ומתוך הכרות רבת שנים עם תחום המשכנתאות בארץ.הוא מגיע פיזית לפגישות עם הבנק, ועוזר כדי לקבל משכנתא בתנאים הטובים ביותר.בפועל ההשקעה הזו, חוסכת כספים רבים!אנחנו ממליצים מאוד להעזר בשרותיו! בהצלחה ברכישה, בבניה ובכל מה שתעשו בדרך..
Zvi Noy
Zvi Noy
10:26 11 Dec 19
זכיתי ליהנות משירותיו של צחי גרוסמן והרגשתי צורך עז לשתף את החוויה- אתחיל בזה שהוא אדם מאוד נעים עם יחסי אנוש מצוינים! שזה בעיניי הדבר הראשון שחשוב. כי אם מרגישים נוח מול אותו אדם מקצועי כבר הכל מתחיל ברגל ימין. מלבד כלים ניהוליים ופיננסים אשר הביא עימו למפגש איתנו, צחי ליווה אותנו בכל שלב ובכל רגע. תמיד היה זמין לשאלות או תהיות. השתתף בכל השלבים - ולא עזב ידינו לרגע. בימים קשים שהיינו לחוצים בטירוף לפני החלטות גורליות עבורנו, הקול שלו (אמיתי לגמרי...) היה מיד מרגיע אותנו. טון הדיבור שלו, הביטחון שלו הידע והניסיון גרמו לנו להישאר במקום ולהרגיש שאנו במקום מבטחים. מה גם שביום יום אנחנו עובדים סביב השעון ולא מצליחים לזכור מה צריך לעשות ואיך. צחי ליווה אותנו בצורה כל כך מסודרת, רצופה ואכפתית שגרמה לכל החוויה להיות די נהדרת ופחות מתישה.. לסיכום- צחי- השארת לנו טעם לעוד.... מומלץ ביותר!
רלי יושעי
רלי יושעי
08:35 24 Nov 19