יועץ משכנתאות פרטי

זכאות למשכנתא למגזר הערבי – המדריך המלא


זכאות למשכנתא למגזר הערבי- המדריך המלא

ממחקר שנערך על ידי בנק ישראל עולה כי רק שני אחוזים מתוך סך המשכנתאות מגיעות אל המגזר הערבי. בעוד שבמגזר הכללי נהנים כעשרים אחוזים ממשכנתאות הרי שההבדל בינם לבין המגזר הערבי הינו בולט מאוד.

למה זה כך? מהי הבעייתיות שקיימת עבור לקיחת משכנתא במגזר הערבי? האם יש לכך פתרונות? ננסה לבדוק.

משכנתא במגזר הערבי – האם זה פשוט?

כאמור, קיים פער מהותי בין הציבור הנהנה ממשכנתא במגזר הערבי לבין המגזר הכללי. יש לכך כמה וכמה סיבות. אפשר לומר כי הסיבה העיקרית לכך היא היות וחלק גדול מנכסי הנדלן אשר נבנים ביישובים הערביים מוגדרים "קרקעות מושע". זה אומר אדמות אשר אין בהן למעשה חלוקה מוסדרת וברורה לחלקות כפי שמקובל בכל מקום אחר בארץ. חלקות האדמה מתאפיינות בהרבה מאוד מהמקרים כאזורים של בעלות משותפת. כאשר ישנה מציאות לא ברורה שכזו, הרי שקיים קושי ממשי לרשום את הנכס בטאבו ועל כן גם לא פשוט להעמיד נכס כזה לטובת הבנק, כביטחון תמורת ההלוואה.

בנייה מועטת

ישנה סיבה נוספת ומהותית למיעוט המשכנתאות באזורים הערביים והיא העובדה כי הבנייה היא מועטה יחסית כאשר מדובר על קרקעות המדינה. אך ישנה החלטה של הממשלה אשר אמורה איכשהו לשנות את המצב וכך גם יגדלו היקפי הבנייה במגזר הערבי על אדמות השייכות למדינה. מדובר באדמות שכמובן אפשר לבצע עליהם רישום מסודר מבחינת הבעלות כמו גם לא תיוחס סיכון מוגבר מבחינת הבנק בעת מתן המשכנתא.

מצב כלכלי קשה

עם זאת, חשוב שנזכור כי יש ערים רבות שהן מעורבות מבחינת האוכלוסייה כמו אזורי רמלה וחיפה. גם שם שיעור המשכנתאות לציבור הערבי הינו נמוך מאוד והוא עומד על ארבעה אחוזים בלבד. הסיבה לאחוזים הנמוכים באזורים הללו היא שונה. שם מדובר באוכלוסייה שהיציבות הכלכלית שלהם הינה נמוכה וקיים חשש מפני חוסר היכולת לעמוד בהחזרים. לבעיה זו אין מענה במערכת הבנקאית. האוכלוסייה שם נאלצת לפנות אל המערכות החוץ בנקאיות על מנת למצוא מענה.

ברור כי לצורך קבלת משכנתא מתאימה יהיה עליהם להיצמד ולבדוק היטב בעזרת מחשבון משכנתא אופטימלית, על מנץ להגיע למשכנתא הכי מתאימה והגיונית מבחינת אפשרויות ההחזרים.

מהם הפתרונות? מהם תנאיי החובה ללקיחת משכנתא במגזר?

אז האמת היא שאם הציבור הערבי יבקש בכל זאת לקבל משכנתא מהבנק, יהיה עליו לוותר על התנאים הטובים שמקבלים אזרחים אחרים וזה לא מתוך אפליה מגזרית. העובדות אותן ציינו לעיל, הם אלו שעומדים בעוכריהם של הציבור הערבי כאשר הבנק לא יכול לסכן את ההלוואה. על כן גם כאשר יינתן אישור מטעם הבנק לקבלת המשכנתא, הרי שיהיה על הלקוח לשלם ריבית גבוהה יותר. ממחקר שנערך, עמד הפער על 0.3%. זאת בגלל שמדובר בסכומי כסף גבוהים מאוד וכאשר ההלוואה עומדת על סכומים כל כך גבוהים הרי שכל עשירית אחוז תהיה שווה הרבה מאוד כסף.

כאשר אנחנו לוקחים בחשבון כי במקרים רבים נאלץ האזרח הערבי לקחת הלוואה גבוהה במקום משכנתא שהיא לא מאושרת עבורו, הרי שהוא מתחייב לתשלומי ריבית גבוהים עוד יותר. מה שהופך לא פעם את האפשרות לקבלת ההלוואה לבלתי אפשרית לחלוטין. זוהי הסיבה למעשה שלציבור הערבי הרבה יותר קשה להגיע לרכישת דירה משלו בהשוואה לאזרחים היהודים.

איך מקבלים בכל זאת משכנתא בציבור הערבי?

אז יש בכל זאת פתרונות. יש לגשת עם אישור טאבו שיכלול מספר גוש וחלקה, יש להגיש היתרי בנייה ובאופן כללי לא לבצע את הצעדים הללו ללא ליווי מקצועי של יועץ משכנתאות.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים

תותח אמיתי!!תודה רבה לצחי, סיוון ובתאל,על עבודה מקצועית, מהירה, אכפתיתעל הכנות והיושר.לא מעגלים פינות ומשקיעים בלקוח מתחילת התהליך ועד סופו!משכנתא זהו הליך מסובך עם צורך להבין הרבה משתנים הקשורים לריביות, גובה המשכנתא, החזר חודשי, הליך מול הבנק וכו'.צחי מבהיר את הכל (ומעבר), מדבר בגובה העיניים, מסביר הכל כמו שצריך, ותמיד קשוב ועונה לשאלות, עד שהכל אכן מובן. ובסוף, הוא חוסך המון כסף לאורך כל חיי המשכנתא, והולך עד הסוף עם הלקוח מול הבנק!יישר כוח!! ממליץ מאוד!!
chen rosin
chen rosin
07:08 24 Feb 20
המלצה חמה על צחי גרוסמן!אדם מקצועי ביותר בתחום המשכנתאות.נתן את הנשמה, השקיע רבות והגיע לתוצאות נהדרות עבורנו.גם עוזרתו סיוון הייתה תמיד זמינה עבורנו, בצורה הכי טובה ונעימה שאפשר .לא היינו צריכים לעשות כלום. קיבלנו מצחי מענה וטיפול בכל מה שהיה צריך - והכל בצורה הכי טובה שאפשר לבקש.נשאר לנו רק להגיד המון תודה.משפחת ביילין
Luba Beilin
Luba Beilin
09:00 26 Jan 20
את צחי הכרתי לפני כשנתיים וחצי לאחר רכישת קרקע לבנייה ולקראת תוכנית שאפתנית לתחילת בנייה. הייתי בטוח כי לפנינו דרך ללא מוצא בשל מורכבות תיק המשכנתא הנדרש, אך צחי הבטיח כי יעשה כל מאמץ, וקיים. רץ, שכנע ועמל בין כל הגורמים הרלוונטיים, לא ויתר ובסוף מאמציו נשאו פרי. גם כאשר במהלך הבנייה, עלה חשש שנאלץ לוותר על רבים מהמתוכנן בשל חריגות תקציב, חזרתי לצחי, עם בקשה מורכבת לא פחות. לא היה לי איך להתאכזב, אלא רק להיות מופתע עוד יותר מהדביקות והנכונות של צחי לעזור. ולהצליח. אין לי אוצר מילים מספק על-מנת להודות לצחי. מבלי להתמעמע: פנייה לשירותיו של צחי היא ההחלטה הנכונה שלכם. ללא כל ספק, שיקול או טענה. מומלץ בחום!
Marat Gartsman
Marat Gartsman
08:47 26 Jan 20
קיבלנו מצחי והצוות המצויין שלו שירות ליווי לקיחת משכנתא. מאוד התרשמנו מהמקצועיות, ההבנה וההתחשבות ברצונות והצרכים שלנו כלקוחות בתהליך בניית המשכנתא. בנוסף, ניהלו לנו אחלה מלחמת מחירים בין הבנקים ולא עצרו עד שהגענו להצעה הטובה ביותר. ממליץ בחום!!
מיכאל וינר
מיכאל וינר
11:10 24 Dec 19
במהלך השנתיים האחרונות עברנו עם צחי תהליך של לקיחת משכנתא ובנייה של בית.התלבטנו האם לקחת יועץ משכנתאות, חשבנו לעצמינו מחשבות כאלה ואחרות: -לכאורה כל המידע נמצא ברשת, אולי אם נתאמץ קצת ללמוד את הנושא, נוכל לקבל החלטות מושכלות בעצמינו ולחסוך את התשלום ליועץ.- מה יועץ משכנתאות יוכל לחדש לנו? - תהליך הרכישה והבניה כולל כל כך הרבה התעסקות עם ספקים ואנשי מקצוע, למה לצרף עוד מישהו לרשימה המתארכת ממילא...ועוד מחשבות כאלה ואחרות.אך, מתוך הבנה שתהליך כזה עשוי לחסוך לנו כספים רבים, ואין לנו כלים ללמוד את השטח לעומק מכל צדדיו החלטנו לפנות לצחי.צחי הפליא בידיעותיו לעומק של כל התחום. יש לו רמת שירות גבוהה ואכפתיות ללקוחות. הוא זמין לכל שאלה, פנוי לכל אי הבנה, משיב בסבלנות ומתוך הכרות רבת שנים עם תחום המשכנתאות בארץ.הוא מגיע פיזית לפגישות עם הבנק, ועוזר כדי לקבל משכנתא בתנאים הטובים ביותר.בפועל ההשקעה הזו, חוסכת כספים רבים!אנחנו ממליצים מאוד להעזר בשרותיו! בהצלחה ברכישה, בבניה ובכל מה שתעשו בדרך..
Zvi Noy
Zvi Noy
10:26 11 Dec 19
זכיתי ליהנות משירותיו של צחי גרוסמן והרגשתי צורך עז לשתף את החוויה- אתחיל בזה שהוא אדם מאוד נעים עם יחסי אנוש מצוינים! שזה בעיניי הדבר הראשון שחשוב. כי אם מרגישים נוח מול אותו אדם מקצועי כבר הכל מתחיל ברגל ימין. מלבד כלים ניהוליים ופיננסים אשר הביא עימו למפגש איתנו, צחי ליווה אותנו בכל שלב ובכל רגע. תמיד היה זמין לשאלות או תהיות. השתתף בכל השלבים - ולא עזב ידינו לרגע. בימים קשים שהיינו לחוצים בטירוף לפני החלטות גורליות עבורנו, הקול שלו (אמיתי לגמרי...) היה מיד מרגיע אותנו. טון הדיבור שלו, הביטחון שלו הידע והניסיון גרמו לנו להישאר במקום ולהרגיש שאנו במקום מבטחים. מה גם שביום יום אנחנו עובדים סביב השעון ולא מצליחים לזכור מה צריך לעשות ואיך. צחי ליווה אותנו בצורה כל כך מסודרת, רצופה ואכפתית שגרמה לכל החוויה להיות די נהדרת ופחות מתישה.. לסיכום- צחי- השארת לנו טעם לעוד.... מומלץ ביותר!
רלי יושעי
רלי יושעי
08:35 24 Nov 19