יועץ משכנתאות פרטי

זכאות למשכנתא למגזר הערבי – המדריך המלא


זכאות למשכנתא למגזר הערבי- המדריך המלא

ממחקר שנערך על ידי בנק ישראל עולה כי רק שני אחוזים מתוך סך המשכנתאות מגיעות אל המגזר הערבי. בעוד שבמגזר הכללי נהנים כעשרים אחוזים ממשכנתאות הרי שההבדל בינם לבין המגזר הערבי הינו בולט מאוד.

למה זה כך? מהי הבעייתיות שקיימת עבור לקיחת משכנתא במגזר הערבי? האם יש לכך פתרונות? ננסה לבדוק.

משכנתא במגזר הערבי – האם זה פשוט?

כאמור, קיים פער מהותי בין הציבור הנהנה ממשכנתא במגזר הערבי לבין המגזר הכללי. יש לכך כמה וכמה סיבות. אפשר לומר כי הסיבה העיקרית לכך היא היות וחלק גדול מנכסי הנדלן אשר נבנים ביישובים הערביים מוגדרים "קרקעות מושע". זה אומר אדמות אשר אין בהן למעשה חלוקה מוסדרת וברורה לחלקות כפי שמקובל בכל מקום אחר בארץ. חלקות האדמה מתאפיינות בהרבה מאוד מהמקרים כאזורים של בעלות משותפת. כאשר ישנה מציאות לא ברורה שכזו, הרי שקיים קושי ממשי לרשום את הנכס בטאבו ועל כן גם לא פשוט להעמיד נכס כזה לטובת הבנק, כביטחון תמורת ההלוואה.

בנייה מועטת

ישנה סיבה נוספת ומהותית למיעוט המשכנתאות באזורים הערביים והיא העובדה כי הבנייה היא מועטה יחסית כאשר מדובר על קרקעות המדינה. אך ישנה החלטה של הממשלה אשר אמורה איכשהו לשנות את המצב וכך גם יגדלו היקפי הבנייה במגזר הערבי על אדמות השייכות למדינה. מדובר באדמות שכמובן אפשר לבצע עליהם רישום מסודר מבחינת הבעלות כמו גם לא תיוחס סיכון מוגבר מבחינת הבנק בעת מתן המשכנתא.

מצב כלכלי קשה

עם זאת, חשוב שנזכור כי יש ערים רבות שהן מעורבות מבחינת האוכלוסייה כמו אזורי רמלה וחיפה. גם שם שיעור המשכנתאות לציבור הערבי הינו נמוך מאוד והוא עומד על ארבעה אחוזים בלבד. הסיבה לאחוזים הנמוכים באזורים הללו היא שונה. שם מדובר באוכלוסייה שהיציבות הכלכלית שלהם הינה נמוכה וקיים חשש מפני חוסר היכולת לעמוד בהחזרים. לבעיה זו אין מענה במערכת הבנקאית. האוכלוסייה שם נאלצת לפנות אל המערכות החוץ בנקאיות על מנת למצוא מענה.

ברור כי לצורך קבלת משכנתא מתאימה יהיה עליהם להיצמד ולבדוק היטב בעזרת מחשבון משכנתא אופטימלית, על מנץ להגיע למשכנתא הכי מתאימה והגיונית מבחינת אפשרויות ההחזרים.

מהם הפתרונות? מהם תנאיי החובה ללקיחת משכנתא במגזר?

אז האמת היא שאם הציבור הערבי יבקש בכל זאת לקבל משכנתא מהבנק, יהיה עליו לוותר על התנאים הטובים שמקבלים אזרחים אחרים וזה לא מתוך אפליה מגזרית. העובדות אותן ציינו לעיל, הם אלו שעומדים בעוכריהם של הציבור הערבי כאשר הבנק לא יכול לסכן את ההלוואה. על כן גם כאשר יינתן אישור מטעם הבנק לקבלת המשכנתא, הרי שיהיה על הלקוח לשלם ריבית גבוהה יותר. ממחקר שנערך, עמד הפער על 0.3%. זאת בגלל שמדובר בסכומי כסף גבוהים מאוד וכאשר ההלוואה עומדת על סכומים כל כך גבוהים הרי שכל עשירית אחוז תהיה שווה הרבה מאוד כסף.

כאשר אנחנו לוקחים בחשבון כי במקרים רבים נאלץ האזרח הערבי לקחת הלוואה גבוהה במקום משכנתא שהיא לא מאושרת עבורו, הרי שהוא מתחייב לתשלומי ריבית גבוהים עוד יותר. מה שהופך לא פעם את האפשרות לקבלת ההלוואה לבלתי אפשרית לחלוטין. זוהי הסיבה למעשה שלציבור הערבי הרבה יותר קשה להגיע לרכישת דירה משלו בהשוואה לאזרחים היהודים.

איך מקבלים בכל זאת משכנתא בציבור הערבי?

אז יש בכל זאת פתרונות. יש לגשת עם אישור טאבו שיכלול מספר גוש וחלקה, יש להגיש היתרי בנייה ובאופן כללי לא לבצע את הצעדים הללו ללא ליווי מקצועי של יועץ משכנתאות.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים