יועץ משכנתאות פרטי

תנאי קבלת משכנתא – תנאי משכנתא מקדימים


נטילת משכנתא דורשת ממבקשי ההלוואה תשומת לב רבה, התמקדות במטרה ותשומת לב רבה לפרטים. כל אלה חייבים להתקיים כדי שניתן יהיה להשלים בהצלחה את הליך קבלת ההלוואה. ואולם עוד לפני שניתן יהיה להתחיל בתהליך הארוך והמייגע, יש תנאי קבלת משכנתא שצריכים להתקיים. מדובר בתנאים הכרחיים, שאם אינם מתקיימים לא ניתן אפילו להתחיל את התהליך. אנשי המקצוע של גרוסמן ייעוץ פיננסי יעניקו לכם ייעץ וליווי אפקטיבי החל מרגע יצירת הקשר ועד לקבלת המשכנתא ומימוש חוזה הרכישה.

תנאי משכנתא ראשון – הון עצמי מספיק

עד אמצע שנת 2013 בערך, ניתן היה לקחת משכנתא במימון של עד 90% (תשעים אחוזים) מערך הנכס. כשבעים אחוז מערכו היו ממומנים באמצעות המשכנתא שנטלו רוכשי הדירה, במרבית המקרים מאחד הבנקים. עשרים האחוזים הנותרים מומנו על ידי חברת הביטוח EMI, שפעלה בארץ כשני עשורים. אמנם הריביות על יתרת הסכום (שכונה בפי העם “משלימה”) היו גבוהות, אבל מצד שני נמנעה מהרוכשים ההתרוצצות הקשורה בהשגת סכום התחלתי גבוה. כל מה שהיה צריך עבור דירה בשווי 1,000,000 (מיליון) שקלים, היו 100,000 שקלים חדשים. כמו כן, כמובן, היה צורך להשיג את הכספים למימון ההוצאות השונות הקשורות בהשגת ההלוואה.
החל מאמצע שנת 2013, חייבים כל רוכשי הדירות להביא לצורך העסקה הון עצמי בגובה 25% מערך הדירה לפחות – כלאמר רבע מהמחיר שלה. אמנם בנק ישראל מאפשר לרוכשי דירה ראשונה לקחת משכנתא על סך 75% מערך הדירה, אבל זה איננו גורע מהצורך להשיג סכומים גבוהים יחסית.

תנאי משכנתא שני – יכולת החזר מוכחת

יכולת החזר מוכחת משמעותה הכנסה קבועה המגיעה לחשבונותיהם של רוכשי הדירה. ואם לתרגם למילים ברורות יותר – מי שאין ברשותו משרה קבועה והכנסות מוכחות לפחות במשך מספר חודשים בטרם נטילת המשכנתא, עלול שלא לקבל את ההלוואה גם אם יש ברשותו הון התחלתי מספיק. הבנק, או כל גוף המעניק משכנתאות לרכישת דירות או נכסי נדל”ן אחרים, רואה בהכנסה הקבועה כאמורתנאי קבלת משכנתא שהוא כמעט בבחינת ייהרג ובל יעבור. אחרת, או שהבנק ידרוש ערבים להלוואה, או שפשוט יסרב לתת אותה. מבחינתו, היותו של הנכס עצמו ממושכן איננו פתרון הולם.

עוד בנושא

תנאי קבלת משכנתא – נכס ספציפי

תנאי משכנתא הכרחי שחייב להתקיים על מנת שניתן יהיה לקבל את המשכנתא המיוחלת הוא קיומו של נכס מסוים שלשמו נוטלים הרוכשים את ההלוואה. ישנם כמה שלבים עד לקבלת המשכנתא בפועל:
אישור עקרוני: קבלת אישור עקרוני למשכנתא. עם האישור הזה ניתן להתקדם לקראת חתימת חוזה רכישה של הנכס. חתימת חוזה כאמור היא חלק ממספר תנאי קבלת משכנתא.
הערכת הדירה: קבלת המשכנתא מותנית בהערכת הדירה על ידי שמאי המוכר על ידי הבנק לצורך העניין. הערכת דירה חייבת להתבצע אך ורק על ידי אחד השמאים מתוך רשימה שהבנק מוסר לרוכש. לצורת הערכת הדירה יש צורך להשיג נסח טאבו ועוד מספר אישורים הקשורים לדירה, או לבית הדירות שבתוכו היא ממוקמת.
לאחר חתימת החוזה, נסללת הדרך לקבלת ההלוואה. גם כאן, הבנק לא מעביר שום סכום שהוא לרשות המוכר, לפני שברור וידוע שהקונה העביר את חלקו שלו.
האמור לעיל מסכם בקצרה תהליך מורכב. ואולם שימת לב לנקודות שהובהרו מונעת הסתבכויות ובעיות מיותרות.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים