יועץ משכנתאות פרטי

תנאי קבלת משכנתא בסיסיים – מה חשוב לדעת?


הלוואת המשכנתא היא כלי שימושי וחיוני לרכישת דירות ושאר נכסי נדל”ן בישראל, כאשר מדובר בדירה ראשונה סביר כי ללא הלוואת משכנתא לא תוכלו לממן את הרכישה. לקראת קבלת המחויבות הכספית המשמעותית ביותר בחייכם ישנה חשיבות רבה להחלטות המתקבלות ולהבנה יסודית של תנאי קבלת משכנתא, סוגי המסלולים, תשלומי הריבית וכל שאר סעיפי החוזה. האחריות מחייבת אתכם בהבנת כל הזכויות והחובות המתלווים לחתימה על הלוואת המשכנתא, אין מדובר בתהליך בו ניתן להקל ראש.

תנאים בסיסיים לקבלת משכנתא

שוק המשכנתאות בישראל הוא שוק תחרותי, הבנקים מתחרים ביניהם על כל לקוח וממהרים להציע הטבות ומסלולים אטרקטיביים. אך לצד הגמישות אותה מוכנים הבנקים לגלות בכדי לגייס לקוחות נוספים ישנם תנאי קבלת משכנתא בסיסיים המחייבים את כל הבנקים. כיום, כל אדם המבקש לקבל על עצמו הלוואת משכנתא מתבקש להציג הון עצמי כלשהו, לא ניתן יהיה לקבל מימון בגובה של 100% לרכישת הנכס. הון עצמי ראוי יהיה בגובה של כ-40% משווי הנכס, הון בגובה של 10% משווי הנכס נחשב להון נמוך אשר אינו מאפשר את אישור ההלוואה.
תנאי בסיסי נוסף הוא הצגת מידע בדבר כושר ההכנסה, הבנק מבקש לקבל הוכחה ליכולת שלכם לשאת בתשלומי ההחזר. הלווים מחויבים להציג בפני הבנק תלושי שכר ושאר פרטי מידע המעידים על גובה ההכנסה שלהם ויציבות תעסוקתית. שימו לב, לווים המציגים כושר הכנסה גבוה יוכלו לקבל הלוואות משכנתא בתנאים מועדפים, לווים המציגים כושר הכנסה נמוך או לא יציב מביאים עמם רמת סיכון גבוהה, הבנק עשוי לדחות את בקשתם.

תנאי ריבית משכנתא

הריבית היא התשלום אותו גובה הבנק בעבור הזכות לעשות שימוש בסכום כסף אשר אינו נמצא בבעלותכם. חשוב להבהיר כי בכל מסלולי המשכנתא ישנו תשלום של ריבית בשיעור זה או אחר, ההבדלים בין שיעורי הריבית המתלווים למסלולים השונים משמעותיים. תשלום הריבית בא לידי ביטוי בהחזרים החודשיים ובסכום הסופי אותו תשלמו, הריבית היא גם הרווח של הבנק.
מסלולי משכנתא מביאים עמם סוגים שונים של ריבית, ישנם מסלולים הכוללים ריבית קבועה, מסלולים עם ריבית משתנה צמודה מדד וגם מסלולים המשלבים תשלום חודשי קבוע ללא התייחסות מיידית לשינויים בשיעורי הריבית והמדד. שימו לב, ריבית קבועה היא ריבית הנקבעת עם החתימה על ההלוואה תוך הצמדת המשכנתא למדד המחירים, ריבית פריים היא ריבית המשתנה בהתאם להחלטת בנק ישראל, ריבית הפריים עשויה לרדת או לעלות בהתאם להחלטת בנק ישראל.

שעבוד הנכס לבנק כתנאי סף

הלוואת משכנתא מביאות עמן רמת סיכון נמוכה בהשוואה להלוואות אחרות, שעבוד הנכס לבנק מספק לבנק ערובה להחזר ההלוואה. כל עוד לא הושלמו כל תשלומי המשכנתא הבנק מחזיק בבעלות משותפת יחד עמכם על הנכס. לא ניתן יהיה למכור את הנכס ללא אישור הבנק או פדיית המשכנתא. למטרת הגנה על שווי הנכס קובעים הבנקים חובה לרכישת פוליסת ביטוח משכנתא הכוללת כיסוי ביטוח חיים וביטוח מבנה כתנאי סף לקבלת משכנתא.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים