יועץ משכנתאות פרטי

הדירה שלך היא פרת מזומנים


כיצד ניתן להסתייע בעליית מחירי הנדל”ן לרכישת דירה נוספת?

עליית מחירי הנדל”ן יוצרת פערים חברתיים, ועבור משפחה ישראלית ממוצעת הדבר מתורגם לשנות עבודה רבות של השקעה כדי להגיע לדירה משלה. יחד עם זאת, יישנה קטגוריה של אנשים הנהנים מעליית מחירי הנדל”ן: בעלי הדירות. רבים אינם מודעים לעובדה כי קיימת קטגוריה נוספת של אנשים העשויה ליהנות מעליית מחירי הנדל”ן. מדובר בבעלי המשכנתאות הקיימות, שהעלייה במחירי הנדל”ן מאפשרת להם לממן בקלות יחסית רכישתה של דירה נוספת. כיצד ניתן ליישם זאת? כיצד ניתן להפוך את הדירה לפרת מזומנים?

מהו הרעיון המסתתר מאחורי השיטה?

במבט ראשון, נראה כי לעליית מחירי הנדל”ן אין משמעות מעשית לכל אלו שאין בכוונתם למכור את הנכס כדי לעבור דירה. המחיר לכאורה הוא על הנייר בלבד. אלו שנטלו משכנתא על מנת לרכוש דירה, עדיין נאלצים לעמוד באותם התשלומים, גם אם ערך דירתם עלה. בפועל, אף אלו שאינם מתכננים למכור את דירתם עשויים ליהנות מעליית מחירי הנדל”ן, מכיוון שעלותה של המשכנתא קטנה ביחס לשווי הבית, וניתן לנצל את ההפרשים הללו שנוצרו לשם הגדלת השעבוד ולקיחת משכנתא נוספת, המיועדת להגדלת ההון העצמי שלנו.

כיצד פועלת השיטה?

לכאורה, באפשרותו של כל אדם לרכוש דירה לצורך השקעה, כשהמימון של המשכנתא מגיע מעצם השכרתה. ואולם בפועל קיימת מגבלה: הבנקים למשכנתאות אינם מעניקים הלוואה בסכום אשר הינו גבוה מ- 75% מערך הנכס המשועבד. העובדה הזו מונעת מבעלי המשכנתאות את היכולת לרכוש דירה נוספת ללא תוספת הון עצמי. יחד עם זאת, עליית מחירי הדירות גורמת לכך ששיעור המימון הבנקאי ביחס לערך הדירה יורד, כשהנתון הזה מאפשר נטילת משכנתא נוספת על אותו הנכס. באופן זה ניתן לנצל את עליית מחירי הנכסים לשם רכישת נכס נוסף, ללא הגדלת ההחזר החודשי של המשכנתא ואף ללא תוספת הון עצמי.

כיצד להפוך את הדירה לפרת מזומנים הלכה למעשה?

רכישת הנכס הנוסף מבוצע דרך הגדלת השעבוד עבור הדירה הישנה, וכן הוספת שעבוד על הדירה החדשה. הצעד הכרוך ברכישת הדירה הנוספת לא יגרור אחריו הגדלת החזרי המשכנתא, שימומנו למעשה מהשכרת הדירה הנוספת. להלן דוגמא להבהרת השיטה בפועל: במידה ורכשתם דירה בשווי 900,000 שקלים לפני כשנתיים, ולשם כך נטלתם משכנתא על סך 630,000 ₪, עליית המחירים הובילה לכך ששווי הדירה כיום נע בסביבות המיליון ומאתיים אלף ₪. קרוב לוודאי שהיקף המשכנתא שנטלתם בזמנו היה קרוב לסכום המרבי, אך בשל עליית ערך הדירה שברשותכם, יש באפשרותכם לרכוש דירה נוספת בשווי 600,000 ₪, מהסיבה ששווי הנכסים שלכם כיום הינו מיליון ושמונה מאות אלף שקל. הפעולה אפשרית באמצעות לקיחת משכנתא נוספת, והשכרתה של הדירה הנרכשת תמורת 2,800 ₪ בחודש, למימון החזריה של המשכנתא הנוספת. בתום התשלומים תחזיקו בבעלותכם דירה נוספת מבלי שנדרשתם להוסיף ולו שקל אחד נוסף.

ייצור הכנסה עתידית ללא תוספת הון עצמי

התסריט הינו בר מימוש בנסיבות של עליית מחירי הדירות, המאפשרת להגדיל את סכום השעבוד. במידה וערך הדירה היה נותר סטטי, לא הייתה כל אפשרות ליטול משכנתא נוספת ולרכוש עוד דירה ללא תוספת של הון עצמי. שיטה זו הינה המינוף האופטימאלי לייצור הכנסה עתידית, ללא כל צורך לחסוך וללא כל תוספת של הון עצמי, כשבסיס הרעיון הוא שלאחר גמר תשלום המשכנתא המתבצע באמצעות השכרת הדירה, נחזיק ברשותנו נכס נוסף שאינו משועבד וללא כל מאמץ.

להתייעצות עם יועץ משכנתאות, צרו קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
058-4640101
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו:
03-5017237
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

השירותים שלי

לקוחות ממליצים